Tomasz Rzymkowski: powrót dzieci do szkół nastąpi 10 stycznia, ferie bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 07:54
- Zapewne za kilka tygodni i do nas dotrze w znacznej mierze wariant omikron, natomiast 10 stycznia jako dzień powrotu dzieci do szkół nie budzi mojej wątpliwości - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Wiceminister mówił o aktualnej sytuacji covidowej i jej wpływie na funkcjonowanie szkół. Pytany o to, czy data powrotu do nauki stacjonarnej nie jest zagrożona, odpowiedział, że powrót nastąpi 10 stycznia.

Jak dodał, wróci sprawdzony schemat przechodzenia na naukę hybrydową lub zdalną. 

- W zależności od ogniska COVID-19 w danej placówce oświatowej czy wychowawczej wówczas szkoła przechodziła bądź w tryb hybrydowy - część osób, która nie miała kontaktu z osobą zainfekowaną dalej stacjonarnie kontynuowała naukę, a uczniowie, którzy potencjalnie mogli być zainfekowani, przechodzili w tryb zdalny. W przypadku dużego ogniska cała szkoła przechodziła w tryb zdalny. Do tego rozwiązania od 10 stycznia wracamy - oświadczył Tomasz Rzymkowski.

Co z feriami?

Wiceszef MEiN odniósł się także do kwestii terminów ferii zimowych.

- Jest to niezwykle trudne, aby w tym momencie dokonywać zmian w kalendarzu szkolnym. Sytuacja w ubiegłym roku była zupełnie inna, od początku zaplanowano, by odbyły się w jednym terminie - powiedział polityk.

. .

- Z racji tego, że nie mamy teraz dużo czasu, tego typu zmiany nie wchodzą w grę - zaznaczył.

Nauczyciele mogą "świecić przykładem"

Jak ocenił, "gdyby wszystkie grupy zawodowe były tak dobrze zaszczepione jak nauczyciele, możliwe, że wówczas nie mielibyśmy takich problemów z covidem, jakie obserwujemy".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
17:23 PR1_SD_2022_01_04-07-15-00_for_media.mp3 Tomasz Rzymkowski: nauczyciele, którzy są trzecią grupą zawodową po farmaceutach, lekarzach, którzy mają powyżej 80 proc. zaszczepienia wśród całej grupy zawodowej pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych, mogą tylko świecić przykładem (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Czytaj również:

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Tomasz Rzymkowski (Ministerstwo Edukacji i Nauki)

Data emisji: 04.01.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Jednoznaczne stanowisko ministra edukacji

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 07:34
- Im więcej dzieci powyżej 5. i 12. roku życia będzie zaszczepionych, tym bardziej system oświaty będzie stabilny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do nauki stacjonarnej zgodnie z planem? Wiceszef MEiN rozwiewa wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 09:18
– W chwili obecnej mogę na sto procent powiedzieć, że 10 stycznia dzieci wrócą do szkół – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.
rozwiń zwiń