Kiedy w Polsce pojawią się baterie Patriot i samoloty F-35? Wiceszef MON wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 09:50
- Baterie rakiet Patriot trafią do Polski na przełomie roku 2022 i 2023. Natomiast pierwsze samoloty F-35 pojawią się w Polsce w roku 2024 - poinformował w radiowej Jedynce wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. 
Samoloty F-35 mają pojawić się w Polsce w 2024 roku - powiedział Wojciech Skurkiewicz
Samoloty F-35 mają pojawić się w Polsce w 2024 roku - powiedział Wojciech SkurkiewiczFoto: Shutterstock/AMMHPhotography

Wiceszef MON i senator PiS Wojciech Skurkiewicz był pytany w piątek w "Sygnałach dnia", czy współpraca wojskowa Polski z USA wygląda dziś tak samo jak za prezydentury Donalda Trumpa.

- Nie dostrzegamy żadnych zmian, żołnierze amerykańscy są na terenie Rzeczpospolitej, ćwiczą, zwiększają swoje zaangażowanie i obecność - zapewnił Wojciech Skurkiewicz. - Jeśli chodzi relacje polsko-amerykańskie w obszarze wojskowym, to one są absolutnie na bardzo wysokim poziomie - dodał.

Zapowiedział, że "lada moment do Polski dotrą baterie rakiet Patriot". - Przełom roku 2022 i 2023 to będzie ten czas, kiedy baterie rakiet Patriot już będą tutaj w Polsce - poinformował.

Z kolei rok 2024 to "pierwsze samoloty F-35 w białoczerwonej szachownicy będą gotowe do użycia przez polskich pilotów".

"Czekamy na decyzję Kongresu USA"

- Czekamy na decyzję Kongresu USA co do zakupu czołgów Abrams, 250 sztuk tych bardzo nowoczesnych czołgów ma trafić na wschodnią flankę Rzeczypospolitej, do 18 dywizji - powiedział Wojciech Skurkiewicz. - Pierwsze egzemplarze czołgów Abrams, zgodnie z wstępną umową, która nas obowiązuje, mają trafić do Polski jeszcze w roku 2022 - podkreślił.

Pytany o sytuację na granicy polsko-białoruskiej i zaangażowanie wojska, przypomniał, że budowane jest trwałe ogrodzenie graniczne.

- Spodziewamy się, że będą próby dalszego przekraczania granicy do momentu, kiedy stała instalacja graniczna nie powstanie, a do tego trzeba liczyć jeszcze pół roku, bo takie są zapowiedzi ze strony ministra spraw wewnętrznych i administracji, że budowa stałego ogrodzenia będzie trwała pół roku - powiedział wiceszef MON.

. .

- Zaangażowanie wojska przewidujemy jeszcze przynajmniej pół roku na polsko-białoruskiej granicy, oczywiście żołnierze będą tam obecni dotąd, dokąd będzie taka potrzeba. Za każdym razem to minister spraw wewnętrznych i administracji decyduje o zaangażowaniu do wsparcia sił Wojska Polskiego - dodał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
17:22 S4_PCM_20220107061450(7924) (online-audio-converter.com).mp3 Wojciech Skurkiewicz o sytuacji w Kazachstanie (Sygnały Dnia) 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON)

Data emisji: 7.01.2022

Godzina emisji: 7.15

bartos

Czytaj także

"Wzmacniamy polskie Siły Zbrojne". Mariusz Błaszczak o zakupie śmigłowców Black Hawk

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 10:05
Zatwierdzono umowę na dostawę kolejnych czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. Jak ocenił szef MON Mariusz Błaszczak, jest to wzmocnienie dla polskich Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń