"Pracownik nic nie musi robić". Minister finansów o nowym rozporządzeniu dot. PIT-2

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 08:18
- Rozporządzenie, które podpisałem w piątek, spowodowało, że obojętnie, czy podatnik złożył PIT-2 czy nie, to i tak zostanie rozliczony w ratach przez cały rok - powiedział w audycji "Sygnały dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów. - Ciężar spoczywa teraz na pracodawcach. Pracownik nic nie musi robić - dodał.

W styczniu na konta nauczycieli i służb mundurowych, którzy otrzymują wynagrodzenie płatne z góry, wpłynęła mniejsza suma wypłaty za pracę. W "Sygnałach dnia" minister finansów wyraził nadzieję, że najpóźniej do wypłaty za luty wszystko będzie skorygowane. Jednocześnie Tadeusz Kościński zaznaczył, że jest to nadpłata.

- Ten zwrot i tak zostałby rozliczony pod koniec roku, ale przez to, że jest bardzo wysoka inflacja, zdecydowaliśmy, że nie możemy czekać, aby tę nadpłatę zwracać pod koniec roku, dlatego zwracamy to od razu - powiedział.

Polski Ład to program rządowy Prawa i Sprawiedliwości. Jednym z jego założeń jest zmiana w polityce podatkowej. Jak przyznał szef resortu finansów, "to historyczna zmiana w kwocie wolnej od podatku". Obecnie została ona zwiększona i wynosi do 30 tys. zł.

- W ostatnim roku kwota wolna od podatku oscylowała w granicach 43 zł. W tym roku wynosi 425 złotych. To bardzo znacząca różnica - wyjaśnił Tadeusz Kościński.

O co chodzi z PIT-2?

Gość Katarzyny Gójskiej poinformował, że wiele osób nie złożyło u swojego pracodawcy PIT-2, a to - jak powiedział minister - pozwalało rozłożyć kwotę wolną od podatku na cały rok.

- Jak wynosiła ona około 43 zł miesięcznie, to nie zauważało się tego, a na koniec roku otrzymywaliśmy ładny zwrot w wysokości 400-500 zł. W tym roku są to poważne kwoty i jeśli kwota wolna od podatku nie została rozliczona w ratach, to wynagrodzenie wyniosło mniej. Stąd wynika ten problem - wytłumaczył.

Tadeusz Kościński podkreślił, że bez względu na to, czy podatnik złożył u pracodawcy PIT-2 czy nie, zgodnie z rozporządzeniem podpisanym w piątek przez ministra finansów kwota wolna od podatku zostanie rozliczona w ratach przez cały rok.

- Ciężar spoczywa teraz na pracodawcach. Pracownik nic nie musi robić. Podpisane przeze mnie rozporządzenie wymusza na pracodawcy to, aby skorygował niezwłocznie zmiany w wynagrodzeniach - oznajmił.

Posłuchaj
22:07 20220110 0715 PR1 Sygnały Dnia Tadeusz Kościński.mp3 Tadeusz Kościński o zamieszaniu z wynagrodzeniami i PIT-2 (Sygnały Dnia)

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

GośćTadeusz Kościński, minister finansów

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 7.15

bf

Czytaj także

Obniżka VAT na paliwa. Müller: to kolejny ważny element w walce ze skutkami inflacji

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 18:02
- Od pierwszego lutego można spodziewać się zmniejszenia cen litra benzyny i diesla na stacjach do 70 groszy, a jeśli chodzi o gaz do 40 groszy - poinformował w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dłuższy termin na pobranie zaliczek na podatek. Ministerstwo Finansów zaprasza księgowych na szkolenia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 10:43
Ministerstwo Finansów organizuje cykl spotkań on-line dla księgowych dotyczących zmian w rozliczeniu podatkowym wynagrodzeń w ramach Polskiego Ładu - przekazał w niedzielę resort. Jak zaznacza resort, chodzi o pomoc w interpretacji i zastosowaniu nowych przepisów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny instrument wsparcia dla nabywców gazu ziemnego. Skorzystają m.in. szpitale, szkoły i instytucje kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 13:05
Uruchomienie nadzwyczajnych instrumentów wspierających m.in. gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych i część odbiorców wrażliwych, np. szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki czy instytucje kultury - zakłada projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z sytuacją na rynku gazu.
rozwiń zwiń