Omikron zagraża dzieciom. Prof. Banach: ten wariant nie dotyczy już głównie starszych osób

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 09:22
- Omikron jest tym wariantem, który, niestety, nie dotyczy już w większości osób starszych. Średnia wieku osób, które chorują, to nie 59 lat, jak to było w przypadku delty, ale 36 lat -  powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Podkreślił, że chorują także dzieci, przed czym może uchronić je zaszczepienie.

W Polsce od 16 grudnia można szczepić przeciw koronawirusowi dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że COVID-19 jest zagrożeniem także dla najmłodszych. Wskazał, że osoby w wieku 5-11 lat dostają dawkę szczepionki w wysokości 1/4 tej, którą otrzymują dorośli.

Specjalista powołał się na dane z krajów, gdzie dzieci przyjmują preparaty dłużej, które dowodzą, że zaszczepienie pozwala na uniknięcie zachorowania lub ciężkiego przebiegu COVID-19.

Omikron jest tym wariantem, który, niestety, nie dotyczy już w większości osób starszych. Średnia wieku osób, które chorują, to nie 59 lat, jak to było w przypadku delty, ale 36 lat - powiedział prof. Maciej Banach. Dodał, że chorują także dzieci, a rozmowy z pediatrami wskazują na rosnącą liczbę przypadków PIMS-u - wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci, związanego z przebytym zakażeniem SARS-CoV-2 i przechorowaniem COVID-19.

Omikron u dzieci. Prof. Banach zachęca do szczepień

Lekarz zaznaczył również, że dzieci mają "znacznie mniejszą ochronę immunologiczną" przy kontakcie z omikronem. Wynika ona z wieku, "mniejszej historii infekcji". Wobec tego zachęcił do szczepienia najmłodszych.

A jak uchronić przed koronawirusem osoby poniżej 5. roku życia, które nie mogą jeszcze otrzymać dawki preparatu? Prof. Maciej Banach wskazał, że do ich ochrony przyczynią się "szczepienia najbliższych", całej rodziny. - Naprawdę całej. Jeżeli jedna czy dwie osoby w rodzinie nie będą zaszczepione, to trud podjęty, by się zabezpieczyć, może nie być do końca efektywny - zauważył. Zasady DDM, higiena osobista i maseczki - to kolejne narzędzia w walce z zakażeniem.

Posłuchaj
23:24 Prof. Banach PR1.mp3 Prof. Maciej Banach o wariancie omikron w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

Gość: prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 8.15

ms

Czytaj także

Omikron łagodniejszą postacią koronawirusa? Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 11:39
Wiemy, że jest z nami od listopada 2021 roku, wiemy, że jest bardziej zakaźny i mówi się o nim, że jest lżejszą odmianą koronawirusa - ale czy na pewno? Jaki jest wariant omikron? Na to pytanie na antenie Polskiego Radia 24 próbował odpowiedzieć i wyjaśnić prof. Andrzej Fal, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie liczba zaszczepionych Polaków. Znamy najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 13:10
Rządowe źródła poinformowały w niedzielę, że w kraju jest 21 mln 228 tys. 309 w pełni zaszczepionych osób. Dawkę przypominającą przyjęło do tej pory 7,5 mln Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy odkryli nowy szczep koronawirusa. Jest połączeniem delty i omikrona

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 15:56
Zespół badaczy pod kierunkiem Leondiosa Kostrikisa, profesora nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim nazwał ten szczep "deltakronem" ze względu na jego sygnatury genetyczne, podobne do wariantów omikron i delta.
rozwiń zwiń