"To koszt nie do udźwignięcia dla Polski". Jacek Sasin o Fit for 55

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 09:05
- Koszt polityki klimatycznej w wydaniu Fit for 55 do 2030 r. to 2,4 bln zł. Budżet Polski to nieco ponad 500 mld zł. Widać, że jest to koszt nie do udźwignięcia dla Polski - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oświadczył, że Polska nie może zaakceptować unijnego pakietu klimatycznego Fit for 55. Ma on na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 procent w odniesieniu do roku 1990. 

- Papier zniesie wszystko, ale co innego życie i możliwości. Te pomysły, które leżą na stole w UE są nie do przyjęcia - powiedział Jacek Sasin. Wskazał, że koszt polityki klimatycznej w wydaniu Fit for 55 do 2030 r. to 2,4 bln zł, a budżet Polski to nieco ponad 500 mld zł. - Widać, że jest to koszt nie do udźwignięcia dla Polski - podkreślił.

Jak mówił, już dziś polityka klimatyczna UE ma ogromny wpływ na problemy, których doświadczamy. - Wysokie ceny energii elektrycznej wynikają z opłat za emisję CO2, które rosną w szalonym tempie. Ponad 60 proc. rachunku przeciętnej rodziny to cena opłat klimatycznych - wyjaśnił.

Dodał, że nie da się w kilka lat odejść od węgla, jak widać, gaz jest nieprzewidywalny, a źródła odnawialne niepewne. 

- Polityka klimatyczna urosła w UE do pozycji ideologii, zielonej religii. Trudno się wtedy rozmawia na argumenty - stwierdził Jacek Sasin.

Gość Jedynki dodał, że Polska chce być członkiem Unii Europejskiej. - Musimy jednak powiedzieć społeczeństwu, że członkostwo w Unii Europejskiej to nie tylko plusy, ale też koszt polityki transformacji energetycznej - podkreślił Jacek Sasin.

***

Polski Komitet Energii Elektrycznej informuje, że obecnie cenę energii elektrycznej w aż 59% stanowią koszty zakupu uprawnień w unijnym systemie EU ETS. To centralny punkt Europejskiego Zielonego Ładu i strategii UE, której celem jest uzyskanie neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o jego kompleksową reformę. 

Według raportu ekspertów Banku Pekao SA unijny pakiet klimatyczny "Fit for 55" to dla Polski koszt 2,4 bln zł do 2030 r. Średnio każdy Polak poniesie koszt 64 tys. zł, a ok. 657 mld zł wyniosą łączne nakłady inwestycyjne gospodarstw domowych na zwiększenie efektywności energetycznej.


Posłuchaj
18:39 [STUDIA]S4_(PCM) 11 styczeń 2022 08_15_23_for_media.mp3 Jacek Sasin o Fit for 55 i unijnej polityce klimatycznej (Jedynka/Sygnały dnia)

 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych)

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 8.15

Czytaj także

Wzrost cen prądu i gazu. Woźniak: przyczyną odbicie po pandemii i zamrożenie taryf w 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 12:53
Od 1 stycznia 2022 r. w życie weszły nowe taryfy sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. Co za tym idzie, płacimy więcej. Dlaczego? Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Woźniak, były podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, były główny geolog kraju i były prezes PGNiG, główną przyczyną jest rynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus, Gazprom i polityka klimatyczna. Jakóbik tłumaczy przyczyny kryzysu energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 18:47
– COVID-19 najpierw bardzo spowolnił gospodarkę, która potem – dzięki szczepieniom – gwałtownie przyspieszyła. Podaż nie nadąża za popytem, to dotyczy także rynku energii elektrycznej i gazu – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny Biznesalert.pl, pytany o źródła rekordowych cen energii. 
rozwiń zwiń