Polski Ład a wspólne rozliczanie się małżonków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 10:38
Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje tzw. Polski Ład, czyli plan odbudowy polskiej gospodarki po COVID-19. Jednym z jego założeń jest zmniejszenie nierówności występujących w społeczeństwie. 
Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje tzw. Polski Ład, czyli plan odbudowy polskiej gospodarki po COVID-19
Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje tzw. Polski Ład, czyli plan odbudowy polskiej gospodarki po COVID-19Foto: Africa Studio/Shutterstock
  • Na początku nowego roku weszło w życie wiele nowych przepisów związanych z Polskim Ładem
  • Polski Ład to plan odbudowy gospodarki po COVID-19
  • Wspólne rozliczanie się małżonków wciąż jest możliwe

Polski Ład to program, na którym mają skorzystać osoby zarabiające do 68 412 zł w ujęciu rocznym. Dla osób zarabiających od 68 412 zł do 133 692 zł przepisy mają być neutralne. Aby neutralność zrealizować, wprowadzono tzw. ulgę dla klasy średniej. Zagadnieniem, które wciąż budzi emocje, jest wspólne rozliczanie się małżonków.

Polski Ład - wspólne rozliczanie się małżonków

W tym przypadku ustawodawca zastosował rozwiązanie możliwie najbardziej korzystne: wybór pozostawiono samym zainteresowanym. Ulgę dla klasy średniej mogą uwzględniać samodzielnie, mogą też łączne przychody podzielić na dwa i ulgę zastosować od połowy łącznych przychodów. To ważne, szczególnie w przypadkach, gdy jedno z małżonków nie pracuje, a drugie osiąga znaczne dochody, przekraczające wskazane progi.

- Można najpierw połączyć dochody małżonków, a dopiero później odliczyć ulgę dla klasy średniej. U każdego z nich od połowy łącznych przychodów uzyskanych w danym roku - wyjaśnia Agnieszka Piętak z jednej z kancelarii podatkowych. Jeśli przykładowo jeden małżonek zarabia 200 tys. zł, a drugi nie pracuje, łączna kwota przychodu zostanie podzielona na dwa i ulga będzie przysługiwała każdemu z małżonków od jego połowy.

A co, jeśli zarobki jednego z małżonków mieszczą się w ustalonych widełkach, a drugiego nie? Wówczas Polski Ład także umożliwia skorzystanie z ulgi dla klasy średniej. - Alternatywny sposób rozliczenia ulgi wskazuje, iż w przypadku wyboru przez małżonków wspólnego opodatkowania, każdy z małżonków może odliczyć ulgę dla klasy średniej od połowy sumy łącznej - dodaje Agnieszka Piętak.


Posłuchaj
03:39 PR1_AAC 2022_01_14-06-47-11.mp3 O czym powinni pamiętać małżonkowie, którzy po wprowadzeniu Polskiego Ładu, chcieliby rozliczać się wspólnie?

 

Polski Ład - co opłaca się bardziej?

Jeśli każdemu z małżonków przysługuje ulga dla klasy średniej, a po zakończeniu roku będą oni chcieli rozliczyć się wspólnie, należy do takich przypadków podchodzić indywidualnie. - Małżonkowie powinni przede wszystkim przeliczyć podatek, zarówno w wariancie rozliczenia indywidualnego, jak i łącznego rozliczenia - przekonuje gość audycji. Wówczas należy ustalić, który wariant jest bardziej korzystny i opłacalny. - W niektórych konfiguracjach przychodowych może się okazać, że wspólne rozliczenie zmaksymalizuje nam wysokość ulgi - podsumowuje. Warto pamiętać, że podatnik zyskuje nie kwotę ulgi, a podatek od kwoty ulgi.

Zobacz też:

YouTube/Ministerstwo Finansów

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski

Data emisji: 14.01.2022 

Godzina emisji: 6.47

mg

Czytaj także

Zerowy PIT dla rodzin 4+ w ramach Polskiego Ładu. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 14:55
Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, potwierdziła, że od nowego roku przychody rodziców co najmniej czworga dzieci są zwolnione od podatku do wysokości 85 528 zł. Na tym rozwiązaniu skorzysta 110 tys. rodziców. 
rozwiń zwiń