Maciej Małecki: rząd PiS obejmuje parasolem ochronnym odbiorców gazu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 09:37
- Przygotowaliśmy rozwiązanie, które chroni najsłabszych, najbardziej wrażliwych odbiorców gazu w Polsce - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Poparło ją 441 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

- Jako rząd PiS dbamy o Polaków i reagujemy szybko - podkreślił Maciej Małecki, mówiąc o ustawie przygotowanej przez rząd w sytuacji gazowego szantażu Federacji Rosyjskiej i Gazpromu i biernej, nieporadnej postawy Komisji Europejskiej. - Przygotowaliśmy rozwiązanie, które chroni najsłabszych, najbardziej wrażliwych odbiorców gazu w Polsce - dodał.

- Rząd PiS przygotował ustawę, która parasolem ochronnym obejmuje wszystkich odbiorców gazu, którzy zużywają gaz na potrzeby domowe, odbiorców wrażliwych takich jak: szpitale, szkoły, przedszkola, hospicja, OSP i szereg innych ważnych podmiotów dla życia społecznego w Polsce - wyliczył.

Zatrzymane ceny gazu

- Ustawa przygotowana przez Prawo i Sprawiedliwość, ustawa przygotowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez wicepremiera Jacka Sasina i Ministerstwo Klimatu kierowane przez minister Annę Moskwę, zatrzymuje ceny gazu na poziomie 200,17 zł (za 1 megawatogodzinę) - podkreślił wiceminister.

Jak wyjaśnił, "to jest cena, jaką prezes URE ustalił dla największego sprzedawcy na polskim rynku, czyli spółki PGNiG Obrót Detaliczny".

Refundacja dla sprzedawców

Dodał, że "jednocześnie zapewniliśmy finansowanie dla sprzedawców gazu, którzy muszą kupić gaz po rekordowych cenach", a różnica między ceną zakupu i sprzedaży będzie refundowana. Wskazał, że rok temu 1 megawatogodzina gazu kosztowała 18-20 euro, w grudniu to było 187 euro, a w styczniu cena oscyluje ok. 90 euro.

. .

Wiceminister podkreślił, że do końca 2023 r. jest możliwość taryfą zatwierdzaną przez prezesa URE ochrony odbiorców zużywających gaz na cele domowe i instytucji wrażliwych. Przypomniał też, że dwukrotnie obniżony został VAT na gaz - w nowej tarczy antyinflacyjnej do zera.

Posłuchaj
24:45 [STUDIA]S4_(PCM) 17 styczeń 2022 08_14_56_for_media.mp3 Maciej Małecki o ustawie chroniącej odbiorców gazu przed rekordowymi podwyżkami (Jedynka/Sygnały dnia)
***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

GośćMaciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

Maciej Małecki tłumaczy powody wzrostu cen gazu. "To presja Putina, żeby uruchomić NS2"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 14:06
- Gdyby plan Putina w postaci uruchomienia NS2 doszedł do skutku, to Gazprom mógłby szantażować Europę Środkowo-Wschodnią na czele z Ukrainą. Mogłoby się to dziać bez przerywania dostaw do Europy Zachodniej - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z podwyżkami cen gazu. Projekt ustawy: rachunki gospodarstw domowych w tym roku nie wzrosną

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 11:55
Projekt Ministerstwa Aktywów Państwowych zakłada, że rachunki za gaz dla gospodarstw domowych i niektórych podmiotów użyteczności publicznej, np. szpitali w tym roku nie wzrosną.
rozwiń zwiń