Niedziele niehandlowe. Od 1 lutego duże zmiany

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 10:43
Choć w ubiegłym roku z 52 niedziel, tych handlowych oficjalnie było zaledwie 7, to w praktyce od kilku miesięcy wiele sklepów funkcjonowało normalnie. Czy niedziele niehandlowe to fikcja? I co zmieni się od 1 lutego?
W roku 2022 zaplanowano 7 niedziel handlowych
W roku 2022 zaplanowano 7 niedziel handlowych Foto: www.pixabay.com

Choć zakaz handlu w niedzielę obowiązuje już czwarty rok, to właściciele dużych sieci handlowych umiejętnie obchodzili przepisy, oferując tzw. "usługi pocztowe". Nie podobało się to związkowcom handlowej "Solidarności", którzy domagali się doprecyzowania przepisów. Czy niedziele niehandlowe staną się więc, tym czym miały być w zamyśle ustawodawcy?

Niedziele niehandlowe - fikcja?

Działacze "Solidarności" sytuację, która miała miejsce w ostatnich miesiącach nazywają wprost: patologia. Przekonują, że o doprecyzowanie przepisów zabiegali od dłuższego czasu. - Ustawodawca miał co innego na myśli. Organizowanie placówek pocztowych w sklepach budowlanych, dyskontach czy hipermarketach to jest rzecz niebywała - mówi Alfred Bujara z "Solidarności" handlowców. Nowe prawo stanowi, że w niedziele niehandlowe czynne będą mogły być jedynie sklepy, które wykażą, że dochody z działalności pocztowej stanowią istotny punkt w bilansie.

Właściciele sklepów od 1 lutego będą zobowiązani do prowadzenia specjalnych rejestrów. W wypadku kontroli, ich obowiązkiem będzie przedstawienie dokumentów świadczących o tym, że w miesiącu poprzedzającym kontrolę co najmniej 40 proc. wpływów pochodziło z działalności pocztowej. W prace nad nowymi przepisami zaangażowane było m.in. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. - Ważnym wątkiem była też kwestia umożliwienia podejmowania nieodpłatnej pomocy przy sprzedaży w placówkach handlowych małżonkom, dzieciom - mówi wiceminister Stanisław Szwed.

Niedziele niehandlowe: wyjątki

Czy doprecyzowanie przepisów pozwoli ukrócić nadużycia? Czas pokaże. Warto jednak wspomnieć, że od początku, w ustawie przewidziano szereg wyjątków od zakazu. W niedziele niehandlowe czynne będą mogły być takie placówki jak piekarnie, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, kwiaciarnie czy sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami. Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi grzywna od tysiąca do 100 tys. złotych. Przy uporczywym łamaniu ustawy, może to być nawet kara ograniczenia wolności. Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń.

Posłuchaj
03:31 PR1_AAC 2022_01_17-06-47-18.mp3 Od 1 lutego zaostrzone zostaną przepisy dot. zakazu handlu w niedzielę (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Karolina Rożej i Katarzyna Gójska

Data emisji: 17.01.2022 

Godzina emisji: 6.47

mg

Zobacz więcej na temat: handel prawo

Czytaj także

Koniec z obchodzeniem ograniczenia handlu w niedziele. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:31
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Jej celem jest ukrócenie praktyk obchodzenia przepisów przez sieci handlowe. 
rozwiń zwiń