Wystartowały ferie zimowe. "Ludzie są spragnieni śnieżnego wypoczynku"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 12:00
Kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie - to województwa, które jako pierwsze rozpoczęły ferie zimowe. Dzieci i młodzież spędzają czas wolny od nauki m.in. w Sudetach. - Ludzie czekają na te ferie jakby od dwóch lat. Widzimy to - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Cebula, właściciel jednej ze stacji narciarskich.
Sudety to jeden z najpopularniejszych kierunków na zimowy odpoczynek
Sudety to jeden z najpopularniejszych kierunków na zimowy odpoczynekFoto: Dziajda/shutterstock
  • Ferie zimowe rozpoczęły się już w pięciu województwach, a za dwa tygodnie odpoczywać będą uczniowie z kolejnych województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego
  • Najpóźniej, bo 14 lutego, ferie rozpoczną dzieci i młodzież z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego
  • Wszyscy zgodnie przyznają, że podczas zimowego odpoczynku najważniejszy jest śnieg

Jednym z najpopularniejszych kierunków na ferie są Sudety. Wojciech Cebula z Czarnowa przyznaje, że na stoku jest pełno ludzi.

- Mamy piękną pogodę i zimę. W tej chwili udostępnione są dwie trasy o łącznej długości półtora kilometra. Zalega na nich nawet do ponad metra śniegu, więc jest to bezpieczna warstwa, która wytrzyma wszelkie zmiany w pogodzie na pewno do końca marca - twierdzi Wojciech Cebula.

Czekamy na śnieżne ferie

Polacy są spragnieni wyjścia z domów i spędzania wolnego czasu na śniegu. - W zeszłym roku szkolnym ferii tak naprawdę nie było, a na pewno nie było ferii narciarskich. Ludzie czekają na te ferie, jakby od dwóch lat, żeby można było zapiąć narty i sobie pojeździć. Widzimy to i obserwujemy - mówi Wojciech Cebula.

Gość Jedynki potwierdza, że w tym roku jest duże zainteresowanie przyjazdem na zimowy wypoczynek. Ludzie pytają tylko, czy będzie śnieg.

Do Polski przyjeżdżają Czesi

Po polskiej stronie Sudetów na stokach są tłumy, natomiast tuż zagranicą w czeskich hotelach naszych rodaków jest niewielu. Zdaniem Petra Schlossera z jednego z hoteli spowodowane jest to tym, że śniegu jest stosunkowo niewiele, a dochodzą do tego również obostrzenia covidowe.

- Ludzie się boją. U nas przychodzi kontrolować policja i sprawdza paszporty covidowe. Dla cudzoziemców kontrola czeskiej policji jest stresująca w dwójnasób - zauważa Petr Schlosser.

To sprawia, że Czesi wolą spędzać ferie narciarskie w Polsce. - Mam maile i wiadomości, czy u nas można korzystać do woli z nart i jakie wymogi trzeba spełnić (…). U nas na pewno jest bezpiecznie, przyjemnie i przede wszystkim zdrowo - mówi właściciel jednej z polskich stacji narciarskich.

Czytaj także:

Posłuchaj
03:23 Jedynka/Sygnały dnia - 17.01.2022 Sudety Ferie zimowe rozpoczęły się już w pięciu województwach. Polacy chętnie wyjeżdżają w góry (Jedynka/Sygnały dnia)

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Katarzyna Gójska i Karolina Rożej

Autor materiału: Piotr Słowiński 

Data emisji: 17.01.2021

Godzina emisji: 7.43

DS

Czytaj także

Niedziele niehandlowe. Od 1 lutego duże zmiany

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 10:43
Choć w ubiegłym roku z 52 niedziel, tych handlowych oficjalnie było zaledwie 7, to w praktyce od kilku miesięcy wiele sklepów funkcjonowało normalnie. Czy niedziele niehandlowe to fikcja? I co zmieni się od 1 lutego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gigantyczna serweta z koronki koniakowskiej poleci do Dubaju

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 10:47
Serweta z koronki koniakowskiej - największa w Polsce, o rekordowej średnicy 5,3 m - zaprezentowana zostanie w polskim pawilonie na Expo w Dubaju.
rozwiń zwiń