Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Marlena Maląg: wnioski można składać w każdej chwili

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 09:24
- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie ma wyznaczonych okresów składania wniosków jak program Rodzina 500+. Na trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko roku, jeśli jest to drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, można już składać wniosek. Obsługa tych wniosków jest całoroczna i systematyczna. I nie jest to program, który będzie tylko w tym roku, RKO jest kolejną inwestycją w rodzinę - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

W ciągu pierwszych dni funkcjonowania nowego programu prorodzinnego, czyli Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, wpłynęło ponad 150 tys. wniosków o wypłatę. Po upływie ponad dwóch tygodni, jak powiedziała w "Sygnałach dnia" Marlena Maląg, tych wniosków jest już ponad 370 tys.

- Widzimy, że ta największa dynamika była na początku roku. Teraz też wnioski są składane systematycznie. Cały czas przypominamy tym rodzicom i dzisiaj, dzięki radiowej Jedynce, też możemy przypomnieć. Wnioski składają ci rodzice, którzy mają drugie i kolejne dziecko w okresie od ukończenia 12. miesiąca życia do 36. miesiąca życia dziecka. Zachęcamy do jak najszybszego złożenia tych wniosków, żeby to świadczenie, te 12 tys. zł na dwa lata mogło trafić do rodzin - mówiła Marlena Maląg.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak działa program?

Minister rodziny i polityki społecznej wyjaśniła, że nie ma okresu składania wniosków w Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, jest on obsługiwany przez cały rok na bieżąco, a wniosek można złożyć nawet trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko roku. Wyjaśniła też, że program został zaprojektowany tak, by trwać, a nie być jednorazowym programem wypłacanym w tym roku.

- Można te 12 tys. zł z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rozłożyć sobie na dwa lata, można je pobierać przez rok. Z danych, które już posiadamy, 90 proc. rodziców wybiera formę roczną, czyli po 1000 zł miesięcznie wypłacanych przez rok - mówiła Marlena Maląg.

Waloryzacja 500+?

Szefowa resortu rodziny przypomniała także, że od lutego można składać wnioski na znany już program prorodzinny, czyli 500+. Zachęciła do składania wniosków jak najszybciej, bo te, które zostaną złożone do końca kwietnia, zapewnią stałą wypłatę świadczenia. Marlena Maląg zwróciła także uwagę na to, że wnioski składać można wyłącznie przez internet oraz że od tego roku program obsługiwać będzie ZUS.

. .

Minister, zapytana o waloryzację 500+, odpowiedziała, że rząd, odpowiadając na zmieniającą się sytuację, tworzy nowe programy, m.in. omówiony RKO, ale także dofinansowanie opieki żłobkowej.

W audycji poruszono także temat 13. emerytury i możliwej 14. emerytury.

Czytaj również:

Posłuchaj
16:42 S4_PCM_PR1_mp3 2022_01_18-08-15-03_for_media.mp3 Marlena Maląg: wnioski o świadczenie z programu RKO można składać w każdym momencie ("Sygnały dnia" / Jedynka)

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Piotr Gociek
Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 18.01.2022
Godzina emisji: 08.15

jmo

Czytaj także

"Zyskuje ponad 90 proc. Polaków". Marlena Maląg o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 11:50
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że na rozwiązaniach, które zostały wprowadzone wraz z Polskim Ładem "zyskuje ponad 90 proc. Polaków". Podkreśliła, że to właśnie w "ich kieszeniach zostaną te miliardy, o których mówimy". 
rozwiń zwiń