"Jest gotowość do przygotowania kolejnych sankcji wobec Rosji". Wiceszef MSZ ujawnia

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 08:09
- To sankcje na wypadek eskalacji, działań Rosji, które miałyby być realizowane czy to na terytorium Ukrainy, czy w przestrzeni cybernetycznej, mające na celu destabilizację - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia o gotowości przygotowania sankcji na Rosję, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

- Rosja poza kwestiami militarnymi i energetycznymi tak naprawdę tego wpływu na przyszłość świata ma coraz mniej i próbuje korzystać z tych narzędzi, które ma, czyli instrumentami zastraszania próbuje budować nowy porządek - stwierdził Marcin Przydacz.

Przywództwo Polski w OBWE

Wiceszef MSZ odniósł się także do rozmów ministra Raua z Anthonym Blinkenem. - Dziękował Polsce za przywództwo w OBWE, jesteśmy przewodnictwem na ten rok w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, to jeden z głównych kanałów dyskusji z Rosją, w ramach którego świat zachodni chciałby uprawiać dyplomację z Rosją, by rozładować napięcie - mówił.

- Minister Rau usłyszał zapewnienie ze strony swojego amerykańskiego odpowiednika co do bezpieczeństwa Polski i regionu i naszej wspólnej za to odpowiedzialności. O tym mówił też prezydent Biden, USA mają święte zobowiązania wobec sojuszników z NATO, m.in. wobec Polski i my jako Polska mamy zobowiązania wobec innych sojuszników – na tym polega sojusz - dodał Przydacz.

Odpowiedź na działania Rosji

- Dzisiejsza aktywność dyplomatyczna jest kontynuacją wcześniej zarysowanych linii, chodzi o to, by umacniać wspólnotowe podejście, jedność NATO, jedność unijną - powiedział o konieczności wspólnych działań ws. sytuacji na Ukrainie.

Celem polityki Rosji nie jest tylko zablokowanie możliwości integracji z NATO dwóch państw. - Chodzi o podniesienie rangi Rosji do, w ich przekonaniu, supermocarstwa, które ma decydować o przyszłości świata, także o problemach globalnych - powiedział. 

Destabilizacja sytuacji

Pozostajemy krytykiem NS2, mówiliśmy wielokrotnie, że to narzędzie wpływu Rosji na politykę europejską, próbowano nas przekonywać, że to projekt tylko ekonomiczny, że Rosja nie odważy się naciskać na Europę zachodnią - mówił Przydacz.

. .

- Widzimy to dzisiaj po cenach gazu i energii, że Rosja się nie wahała się przed użyciem argumentu, jaki ma w swoim arsenale, aby destabilizować sytuację i wpływać na zmiękczanie podejścia także Berlina - dodał wiceszef MSZ.

Posłuchaj
18:05 PR1_SD_2022_01_18-07-15-00_for_media.mp3 Marcin Przydacz: jest gotowość do tego, aby przygotować listę kolejnych sankcji na wypadek eskalacji, działań Rosji (Sygnały Dnia/Jedynka)

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

GośćMarcin Przydacz (wiceszef MSZ)

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

"Rosja chce rozniecić konflikt zbrojny w Donbasie". MSZ Ukrainy o naciskach na misję OBWE

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 17:45
- Nacisk na obserwatorów Specjalnej Misji Monitorującej OBWE w Doniecku to element rosyjskich starań, by zerwać porozumienia mińskie i rozniecić konflikt zbrojny - oświadczył rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt OBWE. Szef MSZ spotkał się z Swiatłaną Cichanouską

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 19:37
Jak podaje resort spraw zagranicznych szef MSZ Zbigniew Rau odbył w Sztokholmie rozmowę z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską. Szef polskiej dyplomacji spotkał się też m.in. ze swoimi odpowiednikami z Uzbekistanu, Mołdawii, Gruzji i Armenii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieformalne spotkanie szefów MSZ. Przydacz: Kremlowi trzeba wysłać jasny komunikat

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 20:34
- Niezbędne jest wysłanie Kremlowi jasnego komunikatu, że UE jest gotowa do zdecydowanej odpowiedzi w postaci dotkliwych sankcji w razie eskalacji ze strony Rosji - powiedział cytowany w komunikacie MSZ wiceszef resortu Marcin Przydacz podczas nieformalnego spotkania szefów MSZ państw członkowskich UE.
rozwiń zwiń