"NATO i UE są jednomyślne". Szefowa Kancelarii Prezydenta o sytuacji na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 08:01
- Tak jak powiedział Jens Stoltenberg – odpowiedź będzie bardzo konkretna, jeśli Rosja dokonałaby agresji na Ukrainę - stwierdziła na antenie Programu 1 Polskiego Radia Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, po nadzwyczajnej konferencji międzynarodowej ws. Ukrainy i działań Rosji.

- To potwierdzenie jedności uczestników spotkania, a poza tym potwierdzenie polskiego przywództwa w ramach wschodniej flanki NATO - oceniła szefowa Kancelarii Prezydenta po wideokonferencji europejskich przywódców z prezydentem USA.

Jak dodała Grażyna Ignaczak-Bandych, to także pokazanie siły Polski, która kieruje obecnie działaniami OBWE.

- To kwestia zapewnienia bezpieczeństwa w regionie i pokazania tym, którzy niekoniecznie są zainteresowani tym bezpieczeństwem, że NATO i UE są jednomyślni - dodała.

Szefowa Kancelarii Prezydenta przypomniała, że tak jak powiedział Jens Stoltenberg - jeśli Rosja dokonałaby agresji na Ukrainę, odpowiedź NATO "będzie bardzo konkretna".

. .

- Nikt nie ukrywa, że zamiary Rosji i gromadzenie wojska stanowią bardzo poważne zagrożenie, dlatego Polska jest tak zaangażowana w ten temat, ponieważ bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo Polski - stwierdziła. Wyjaśniła także, że by uzyskać pełny obraz sytuacji, przedstawiciele prezydenta będą prowadzili rozmowy na Ukrainie oraz na Litwie.

Dopytywana o szczegóły wczorajszych rozmów zastrzegła, że są poufne. - Konferencja z prezydentem Bidenem, przedstawicielami UE, ważnymi graczami europejskimi była prowadzona w systemie niejawnym, więc możemy powiedzieć tylko to, co powiedział prezydent. Zresztą spotkania BBN też w taki sposób się odbywają - wyjaśniła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
17:58 PR1_SD_2022_01_25-07-15-00_for_media.mp3 Grażyna Ignaczak-Bandych: nikt nie ukrywa, że zamiary Rosji i gromadzenie wojska stanowią bardzo poważne zagrożenie, dlatego Polska jest tak zaangażowana w ten temat, ponieważ bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo Polski (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Grażyna Ignaczak-Bandych (szefowa Kancelarii Prezydenta RP)

Data emisji: 25.01.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

"Jest gotowość do przygotowania kolejnych sankcji wobec Rosji". Wiceszef MSZ ujawnia

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 08:09
- To sankcje na wypadek eskalacji, działań Rosji, które miałyby być realizowane czy to na terytorium Ukrainy, czy w przestrzeni cybernetycznej, mające na celu destabilizację - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia o gotowości przygotowania sankcji na Rosję, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednoznaczne słowa szefa NATO po konferencji przywódców. "Koszty rosyjskiej agresji będą ogromne"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 23:00
Jest zgoda, że kolejna rosyjska inwazja na Ukrainę będzie się wiązała z ogromnymi kosztami - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO.
rozwiń zwiń