Od lutego kontrole cen w sklepach. Grożą surowe kary

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 14:53
Od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. wprowadzona została obniżka stawki podatku na wybrane produkty. Do 0 proc. został obniżony VAT na artykuły spożywcze, do tej pory było to 5 proc. Prezes UOKiK zaapelował o obniżki cen produktów. 
Rozpoczynają się kontrole cen w sklepach
Rozpoczynają się kontrole cen w sklepach Foto: Shutterstock/Denys Kurbatov

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przypomniał, że od 1 lutego, zgodnie z rządową tarczą antyinflacyjną, obniżkami stawek VAT do 0 proc. objęte są produkty spożywcze opodatkowane obecnie stawką 5 proc. - Są to między innymi: mięso, ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze - wymienia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. 

Czy sprzedawcy zastosowali się do nowych przepisów? 

W związku z wprowadzeniem zerowego podatku VAT na artykuły żywnościowe pracownicy Inspekcji Handlowej w ostatnim tygodniu stycznia rozpoczęli działania w wybranych placówkach handlowych. Analizą jest objęty koszyk kilkunastu produktów podstawowych, w tym masło, mleko, chleb, olej, cukier, mąkę, jajka, nabiał, mięso czy warzywa i owoce.

Dodatkowo, w trakcie rozeznania, inspektorzy sprawdzą, czy sprzedawca umieścił przy kasie informację o obowiązującej od lutego do końca lipca obniżce do zera stawki VAT na towary spożywcze. 


Posłuchaj
03:00 Jedynka/SD kontrole cen.mp3 Od lutego kontrole cen w sklepach. Grożą surowe kary (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Chcemy zweryfikować reakcje sprzedawców na ustawowe zniżki - podkreśla Tomasz Chróstny. - Inspektorzy sprawdzają, czy sprzedawca umieszcza przy kasie informacje o obowiązującej od lutego do końca lipca obniżce na stawki VAT na towary spożywcze. Zachęcam mniejszych przedsiębiorców do odpowiedzialności i niewykorzystywania sytuacji do podnoszenia cen - apeluje. 

Krótkotrwała obniżka 

Wiceprezes Polskiej Izby Handlu Jan Ptaszyński mówi, że nie ma wątpliwości, iż przepisy zostaną szybko wprowadzone w życie. - Sklepy obniża VAT, ponieważ nie mogą inaczej - uważa. 

Jednocześnie prezes Ptaszyński dodaje, że obniżka może być krótkotrwała. - Cały czas rosną ceny energii. (...) Ogólny wzrost wszystkich kosztów może wpłynąć na to, że koszty zakupu towarów mogą być wyższe niż obniżka VAT - tłumaczy. 

Surowe kary 

Niewywiązanie się z wprowadzonych zmian mogą grozić postępowaniem w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, za które grozi kara do 10 proc. obrotu. Prezes UOKiK nie wyklucza działań również wobec innych podmiotów.

UOKiK prosi też konsumentów, którzy zauważą nieprawidłowości związane z ceną towarów po obniżkach VAT, o zawiadomienie Urzędu. - Uruchomiliśmy specjalny adres e-mail, który ułatwi zgłoszenie nieprawidłowości - zaznacza Tomasz Chróstny. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 25.01.2022 

Godzina audycji: 6.46

IAR/ans 

Czytaj także

Stawka VAT na żywność zostanie obniżona do zera

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 15:42
- W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. Poinformował, że zmiany nastąpią od 1 lutego.
rozwiń zwiń