Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przypomniał, że od 1 lutego, zgodnie z rządową tarczą antyinflacyjną, obniżkami stawek VAT do 0 proc. objęte są produkty spożywcze opodatkowane obecnie stawką 5 proc. - Są to między innymi: mięso, ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze - wymienia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Czy sprzedawcy zastosowali się do nowych przepisów?
W związku z wprowadzeniem zerowego podatku VAT na artykuły żywnościowe pracownicy Inspekcji Handlowej w ostatnim tygodniu stycznia rozpoczęli działania w wybranych placówkach handlowych. Analizą jest objęty koszyk kilkunastu produktów podstawowych, w tym masło, mleko, chleb, olej, cukier, mąkę, jajka, nabiał, mięso czy warzywa i owoce.
Dodatkowo, w trakcie rozeznania, inspektorzy sprawdzą, czy sprzedawca umieścił przy kasie informację o obowiązującej od lutego do końca lipca obniżce do zera stawki VAT na towary spożywcze.
03:00 Jedynka/SD kontrole cen.mp3 Od lutego kontrole cen w sklepach. Grożą surowe kary (Sygnały dnia/Jedynka)
- Chcemy zweryfikować reakcje sprzedawców na ustawowe zniżki - podkreśla Tomasz Chróstny. - Inspektorzy sprawdzają, czy sprzedawca umieszcza przy kasie informacje o obowiązującej od lutego do końca lipca obniżce na stawki VAT na towary spożywcze. Zachęcam mniejszych przedsiębiorców do odpowiedzialności i niewykorzystywania sytuacji do podnoszenia cen - apeluje.
Krótkotrwała obniżka
Wiceprezes Polskiej Izby Handlu Jan Ptaszyński mówi, że nie ma wątpliwości, iż przepisy zostaną szybko wprowadzone w życie. - Sklepy obniża VAT, ponieważ nie mogą inaczej - uważa.
Jednocześnie prezes Ptaszyński dodaje, że obniżka może być krótkotrwała. - Cały czas rosną ceny energii. (...) Ogólny wzrost wszystkich kosztów może wpłynąć na to, że koszty zakupu towarów mogą być wyższe niż obniżka VAT - tłumaczy.
Surowe kary
Niewywiązanie się z wprowadzonych zmian mogą grozić postępowaniem w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, za które grozi kara do 10 proc. obrotu. Prezes UOKiK nie wyklucza działań również wobec innych podmiotów.
UOKiK prosi też konsumentów, którzy zauważą nieprawidłowości związane z ceną towarów po obniżkach VAT, o zawiadomienie Urzędu. - Uruchomiliśmy specjalny adres e-mail, który ułatwi zgłoszenie nieprawidłowości - zaznacza Tomasz Chróstny.
Czytaj również:
***
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Materiał: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 25.01.2022
Godzina audycji: 6.46
IAR/ans