Nowy taryfikator mandatów. Kierowcy słono płacą za wykroczenia

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 11:23
Obowiązujący od początku tego roku nowy taryfikator mandatów znacznie podwyższył kary za przewinienia kierowców. Obecnie przy przekroczeniu prędkości o ponad 31 kilometrów na godzinę najniższy mandat wynosi 800 złotych. Czy zmiany odnoszą skutek? 
Od 1 stycznia kierowcy słono płacą za wykroczenia
Od 1 stycznia kierowcy słono płacą za wykroczenia Foto: Shutterstock/Motortion Films
  • Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia w ruchu drogowym.
  • Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz jazda pod wpływem alkoholu są jednymi z najczęstszych przyczyn wypadków.
  • Wyższe mandaty dotyczą także pieszych i rowerzystów. Na przykład za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu grozi dwa i pół tysiąca złotych mandatu. 

Kary za mniejsze wykroczenia 

Dwa i pół tysiąca złotych zapłacił kierowca z Olsztyna, który potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. Wcześniej najwyższy mandat, jaki mógł wystawić policjant, wynosił 500 złotych, od 2022 roku to nawet 5000 złotych za przekroczenie prędkości o co najmniej 71 km/h.

Podobna sytuacja miała miejsce w Pyzdrach (woj. wielkopolskie), gdzie jeden z kierowców nie zachował szczególnej ostrożności przy wykonywaniu manewru. - Kobieta kierująca samochodem, wykonując manewr cofania z miejsca postojowego, nie zachowała szczególnej ostrożności i doprowadziło to do zderzenia z innym pojazdem. Wysokość mandatu wyniosła 1100 zł - mówi mł. asp. Adam Wojciński z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni. 


Nowy taryfikator mandatów
Nowy taryfikator mandatów

Grzywny dla rowerzystów i pieszych 

Wyższe mandaty dotyczą także pieszych i rowerzystów. Na przykład za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu grozi dwa i pół tysiąca złotych mandatu, natomiast piesi, którzy przechodzą przez przejście dla pieszych zapatrzeni w telefon, mogą za to zapłacić 300 złotych. 

Wśród ukaranych znalazł się rowerzysta z Jarocina. Za jazdę po spożyciu alkoholu otrzymał mandat w wysokości 1000 zł. W jego organizmie  wykryto mniej niż jeden promil alkoholu. 


Posłuchaj
03:20 Jedynka/SD mandaty.mp3 Jaki skutek odniosły wyższe mandaty? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Pierwszeństwo przejazdu, jazda pod wpływem alkoholu 

Wzrosły również mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, co jest najczęstszą przyczyną wypadków, oraz za jazdę pod wpływem alkoholu. Edyta Kwietniewska z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej przypomina, że wykroczenia te uchodzą za niebezpieczne i wypadkogenne. - Jazda z nadmierną prędkością, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy nieprawidłowe wyprzedzanie są częste, także wszystkie inne związane z ustąpieniem pierwszeństwa i zachowaniem wobec pieszych - podkreśla policjantka. 

Od początku września przekroczenie prędkości o więcej niż 30 kilometrów na godzinę będzie karane podwójnie, jeśli dojdzie do niego w warunkach recydywy.

Parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych 

Nowe taryfy mandatów obowiązujące od Nowego Roku przyniosły również podwyżkę opłat za parkowanie bez uprawnień na miejscu dla osób z niepełnosprawnością. To już 800 zł. Wzrosła też grzywna za posługiwanie się cudzą kartą parkingową oraz kartą przez osobę nieuprawnioną.

"Niebieska koperta", czyli miejsce dla ludzi z niepełnosprawnościami, przeznaczona jest dla posiadaczy karty parkingowej lub osób, które takie osoby przewożą, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewożą pasażera z niepełnosprawnościami. Nowy taryfikator mandatów, obowiązujący od 1 stycznia 2022 r., podnosi mandat za parkowanie na "kopercie" przez osobę do tego nieuprawnioną z 500 zł do 800 zł. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Rafał Regulski (Radio Poznań) 

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 7.44

IAR/ans 


Czytaj także

Kierował ciężarówką z 3 promilami alkoholu w organizmie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 15:30
Policjanci z Rawy Mazowieckiej (województwo łódzkie) zatrzymali mężczyznę, który mając w organizmie 3 promile alkoholu, kierował ciężarówką o masie kilkunastu ton. 44-latkowi zatrzymano prawo jazdy i objęto go dozorem Policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wpływy z mandatów drogowych w 2022 r. mogą sięgnąć nawet 4 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 11:00
Maksymalne wpływy do budżetu z tytułu mandatów drogowych mogą wynieść w 2022 r. ok. 4 mld zł - stwierdzili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policja i straż ostrzegą przez radio, że jadą na sygnale

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 11:00
Specjalny trzeci sygnał (tym razem radiowy) o pojazdach uprzywilejowanych ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Kierowca go usłyszy nawet przy wyłączonym radiu – pisze w środę "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń