77 lat temu wyzwolono niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 15:12
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada właśnie dziś, 27 stycznia. Na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie zakończyły się prace nad symboliczną mogiłą Żydów zmarłych lub zamordowanych na ulicach warszawskiego getta. W Muzeum Ulmów w Markowej otwarto wystawę "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady". Główne uroczystości odbędą się jednak na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Brama do obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Brama do obozu Auschwitz-Birkenau w OświęcimiuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Siedemdziesiąt siedem lat temu, 27 stycznia 1945 roku, żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Skrajnie wyczerpani więźniowie witali ich jak wyzwolicieli. W rocznicowych uroczystościach na terenie byłego obozu udział weźmie około 20 ocalałych. Swoją obecność zapowiedzieli również premier Francji i dyplomaci z kilkunastu krajów.

77 lat temu wyzwolono obóz Auschwitz. Dziś przemówią tylko ocalali

Podczas obchodów po raz pierwszy głosu nie zabiorą politycy, a jedynie byli więźniowie. Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau przyznaje, że sytuacja na świecie pokazuje, że społeczeństwom nie udało się odrobić lekcji z historii. - Całe grupy ludzkie są zagrożone wojnami, głodem, czy wręcz polityką destrukcji - mówi Piotr Cywiński.

W imieniu więźniów Auschwitz głos zabiorą Halina Birenbaum oraz Bogdan Bartnikowski. - Wracamy tutaj z naszą dawną pamięcią, niezwykle dla nas ważną. To były czasy tragiczne, ale zdajemy sobie sprawę, że choć sił niewiele, musimy tu przyjeżdżać i pamiętać o tym niezwykle trudnym okresie dzieciństwa - przekonuje Bogdan Bartnikowski.

Podczas uroczystości odtworzone zostaną nagrania ze świadectwem trzech ocalonych kobiet, wspominających pierwszy transport Żydów do Auschwitz. W tym roku mija 80 lat od deportowania 999 Żydówek z Popradu na Słowacji. Dotarły one na teren obozu 26 marca 1942 roku. Był to pierwszy zarejestrowany transport, który Główny Urząd Bezpieczeństwa III Rzeszy skierował do Auschwitz w ramach "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". - Będziemy chcieli wykorzystać niewielkie materiały archiwalne. Zostały nagrane jakiś czas temu, ale dobrze oddają przerażenie początkiem funkcjonowania machiny zagłady europejskich Żydów - wyjaśnia Piotr Cywiński.


Posłuchaj
03:36 PR1_AAC 2022_01_27-08-40-49.mp3 Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci Holokaustu (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Rocznica w cieniu pandemii

W związku z pandemią COVID-19 liczba osób, które wezmą udział w obchodach wyzwolenia obozu Auschwitz, została ograniczona. Chętni będą mogli jednak obejrzeć transmisję na stronie internetowej Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Jeśli osoba, która przeszła przez Auschwitz, chce w takim dniu być na miejscu, to zupełnie zrozumiałe. Natomiast pracowaliśmy nad tym, żeby ta uroczystość odbyła się w maksymalnie bezpiecznych warunkach - podsumowuje dyrektor placówki. Uroczystości, które po raz pierwszy odbędą się w auli nowego Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście, zakończy modlitwa ekumeniczna.

YouTube/Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Paweł Pawlica

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 8.40

mg

Czytaj także

77. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Czy można było z niego uciec?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 11:20
27 stycznia 1945 roku został wyzwolony niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Wcześniej mówiono, że "wychodzi się z niego tylko przez komin". Byli tacy, którzy nie uwierzyli i spróbowali z niego uciec. 
rozwiń zwiń