Szczerski o sytuacji na Wschodzie: wszystkie scenariusze są na stole, trzeba być bardzo czujnym

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 08:05
- Jesteśmy w takim momencie, w którym wciąż nic nie jest jeszcze rozstrzygnięte - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że to dopiero początek niezbędnych działań, a nie ich koniec.

Gość audycji mówił o wystąpieniu w ONZ sekretarza stanu USA Antonego Blinkena, który wypowiadał się o działaniach Rosji wobec Ukrainy.

- Mówił to po to, by to się nie zrealizowało, to była próba rozbrojenia jednego z możliwych scenariuszy. Bardzo wyraźnie mówił o tym, że chodzi o to, by zatrzymać tego typu scenariusz, ujawnia się go, żeby nie był możliwy do realizacji - zaznaczył Krzysztof Szczerski. - To nie było straszenie, a zapobieganie - dodał.

"Nie nastąpiła żadna deeskalacja"

Jak zaznaczył, "Władimir Putin zachowuje wszystkie swoje siły, nie nastąpiła żadna deeskalacja, wszystkie możliwe wojskowe rozwiązania dalej są na stole". - Nie nastąpił ze strony rosyjskiej jakikolwiek ruch, który pokazywałby, że wycofuje się z planów, jakie ma w sprawie inwazji na Ukrainę - powiedział.

- Putin uznał, że to jest ten moment, w którym może wykonać tego typu ruch, pozostaje pytanie, czy już mu ten ruch całkowicie uniemożliwiliśmy. Uważam, że niestety jeszcze nie - ocenił Szczerski.

. .

Celem rozbicie Zachodu

Gość audycji zauważył, że "trwanie obecnej sytuacji Putina nic nie kosztuje, a kosztuje bardzo dużo Ukrainę, traci ona każdego dnia gospodarczo, traci na swoim bezpieczeństwie". - Także i my jako Zachód powinniśmy się domagać stanowczych działań odwracających sytuację - powiedział.

- Rosji chodzi o to, by rozbić Zachód, mówiąc brutalnie, Ukraina jest tutaj narzędziem, a nie celem działania Putina. On chce uzyskać wpływ na politykę europejską, NATO i Zachodu, używając takiego narzędzia jak wojna, konflikt na Ukrainie - ocenił Krzysztof Szczerski.

Posłuchaj
16:52 PR1_SD_2022_02_18-07-15-00_for_media.mp3 Krzysztof Szczerski: jesteśmy w takim momencie, w którym wciąż nic nie jest jeszcze rozstrzygnięte, wszystkie możliwe scenariusze są cały czas na stole i trzeba być bardzo czujnym, bo sprawa jest daleka od rozwiązania (Sygnały Dnia/Jedynka)

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadziła: Katarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Szczerski (ambasador RP przy ONZ)

Data emisji: 18.02.2022 r. 

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Rosyjski ekspert: na Morzu Czarnym siły Rosji tworzą obecnie silną grupę desantową

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 10:00
Na Morzu Czarnym siły Rosji tworzą obecnie silną grupę, która mogłaby wysadzić na wybrzeże, wraz z desantem z powietrza, do 10 tysięcy żołnierzy - powiedział rosyjski ekspert Paweł Felgenhauer. - Podczas obecnej eskalacji między Rosją a Zachodem, gdy siły rosyjskie prowadzą ćwiczenia na Białorusi i Morzu Czarnym, najbardziej niebezpiecznym rejonem stało się Morze Śródziemne, miejsce manewrów Rosji i USA - mówił też w rozmowie z PAP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Działanie, które podejmuje Rosja, to zakłamywanie rzeczywistości". Skurkiewicz o sytuacji na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 09:50
– Dane wywiadowcze, którymi dysponuje NATO, wskazują na coś innego, niż mówi Rosja – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, odnosząc się do zapowiedzi wycofania rosyjskich wojsk. 
rozwiń zwiń