Prezes PGE: dostawy energii elektrycznej i ciepła nie są zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 11:11
Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski zapewnił, że jesteśmy bezpieczni, mamy własne źródła wytwarzania energii elektrycznej i zapasy paliwa. Dodał, że ochrona obiektów spółki jest wzmocniona. - Grupa współpracuje ze wszystkimi służbami odpowiadającymi za bezpieczeństwo w Polsce, szczególnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował.
Wojciech Dąbrowski, prezes PGE
Wojciech Dąbrowski, prezes PGEFoto: PAP/Leszek Szymański

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że energetyka jest jednym z filarów bezpieczeństwa kraju.

Prezes Dąbrowski mówił też o ochronie informatycznej spółki. Wczoraj (24.02) PGE powołała zespół kryzysowy w związku z sytuacją na Ukrainie. Jego celem jest monitorowanie zagrożeń i identyfikacja potencjalnego ryzyka. Zapewnił, że już jakiś czas temu spółka rozpoczęła monitorowanie sieci IT, bo zauważono wzmożoną działalność mającą na celu atak na sieci teleinformatyczne. - Ale sobie z tym radzimy - mówi. Zapewnia klientów, że dostawy energii elektrycznej i ciepła nie są zagrożone.

Prezes PGE zwraca uwagę, że bezpieczeństwo elektroenergetyczne zapewnia własne paliwo, w tym wypadku polski węgiel. Wskazuje też, że ważnym składnikiem bezpieczeństwa jest dystrybucja, o której często się zapomina. - Przypominamy sobie dopiero w warunkach ekstremalnych, takich, z jakimi mieliśmy do czynienia klika dni temu podczas orkanu - mówi.

Wojciech Dąbrowski zapowiada zwiększenie nakładów na modernizację sieci. Żeby uodpornić je na warunki atmosferyczne, spółka planuje zrezygnować z sieci napowietrznych i schować kable do ziemi. - W ciągu najbliższych czterech lat chcielibyśmy zakopać do ziemi wszystkie nasze sieci elektroenergetyczne w Polsce - mówi. Przyznaje, że to wielkie wyzwanie organizacyjne i inwestycyjne, ale PGE jest do tego przygotowana.

Czytaj także:

***

Audycja: Sygnały dnia

Rozmawiała: Katarzyna Gójska

Gość: Wojciech Dąbrowski (prezes PGE)

Data emisji: 25.02.2022

Godzina emisji: 7.45

ag


Czytaj także

Anna Fotyga: katalog sankcji UE wobec Rosji jest najobszerniejszy w historii, ale to wciąż za mało

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 12:00
- Ubolewam, że nie udało się na tym etapie uzyskać międzynarodowego konsensusu dot. wykluczenia Rosji z systemu SWIFT. Pocieszają mnie słowa premiera Morawieckiego, że rozmowy na ten temat trwają - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Fotyga, europoseł PiS, podkreślając, że "naszym zadaniem jest wywieranie nacisków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Próbowano zaatakować rządowe serwery". Janusz Cieszyński o cyberbezpieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 08:10
- Wszyscy, którzy są odpowiedzialni za systemy informatyczne, są w stanie podwyższonej gotowości. Są gotowi na to, żeby lepiej i szybciej reagować w razie cyberataku - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
rozwiń zwiń