Wiceminister finansów: podatki będą niższe, bardziej stabilne i przewidywalne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 08:08
- To będzie oznaczało spore wyzwanie, ale za to będziemy mieli niższe podatki, bardziej stabilny i przewidywalny system podatkowy, bez tych rozwiązań, które budziły kontrowersje w pierwszej połowie tego roku, tzw. ulgi dla klasy średniej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Artur Soboń, wiceminister finansów.

- Projekt, który dziś mamy, jest wynikiem dialogu z organizacjami księgowych, stowarzyszeń grupujących biura rachunkowe i doradców podatkowych - powiedział Artur Soboń. - Ich głos jest kluczowy w niektórych rozstrzygnięciach - zaznaczył.

Wiceminister pytany o znaczenie obniżki podatku z 17% na 12% w połowie roku zaznaczył, że jest to wyzwanie.

- To możliwe prawnie pod jednym warunkiem, że to korzystne dla podatników i to warunek, który spełniamy - podkreślił. - To jest wyzwanie, trzeba przygotować systemy informatyczne i księgowe, ale to oznacza po pierwsze niższe podatki, ale po drugie podatki bardziej stabilne, przewidywalne, czytelne i zrozumiałe - mówił Artur Soboń.

Deficyt znacznie poniżej średniej

Jak wyjaśniał, sytuacja finansów publicznych jest bezpieczna. - Mamy dane za rok 2021, nie prognozy, ale faktyczną realizację dochodów i wydatków, zakończył się on deficytem sektora finansów publicznych w wysokości 1,9 pkt. proc., a 4,7 to średnia europejska, jesteśmy poniżej średniej i to dużo mniej, niż sami zakładaliśmy. Powodem jest rekordowy wzrost gospodarczy - stwierdził.

Polityk mówił także o tarczach antyinflacyjnych. - Będziemy się zastanawiać, czy przedłużać rozwiązania, które mamy, wprowadzamy kolejne. W związku z rosnącymi cenami żywności wprowadzamy instrument w postaci dopłat do nawozów. Kluczowe jest uniezależnienie się od dostaw rosyjskich surowców - powiedział Artur Soboń.


Posłuchaj
19:22 PR1_SD_2022_04_26-07-15-00_for_media.mp3 Artur Soboń: obniżka podatków to spore wyzwanie, ale za to będziemy mieli niższe podatki, bardziej stabilny i przewidywalny system podatkowy, bez tych rozwiązań, które budziły kontrowersje w pierwszej połowie tego roku, tzw. ulgi dla klasy średniej (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Piotr Gociek

Gość: Artur Soboń (wiceminister finansów)

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Zmiany w podatkach. Soboń: chcemy je skonsultować z wszystkimi zainteresowanymi

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 14:22
Do 2 kwietnia będą trwały szerokie konsultacje społeczne w sprawie proponowanych zmian podatkowych - poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soboń o obniżeniu PIT: stawka 12 proc. od stycznia, a już w lipcu w zaliczkach od wynagrodzenia

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 08:12
- W ostatnim kwartale mieliśmy ponad 7% wzrostu PKB, podobnie będzie w tym kwartale - mówił w "Sygnałach dnia" Artur Soboń, wiceminister finansów. Zapowiedział też publikację wieloletnich ram finansowych dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opodatkowanie cyfrowych gigantów. Jan Mosiński: dbamy o interesy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 10:15
- Giganty gospodarki stworzyły sobie w Polsce eldorado, nie płacąc podatków. W krajach, które przystąpiły do UE w 2004 r., było to stałą praktyką, traktowano nas jak państwa gorszej kategorii - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS). W dyskusji wziął również udział Dariusz Wieczorek (Lewica).
rozwiń zwiń