Czarnek o maturach: wymogi zostały okrojone o ok. 20 proc. w stosunku do 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 10:14
- 16 grudnia 2020 roku ustaliliśmy inne wymogi egzaminacyjne dla matury z ubiegłego roku i dla matury z tego roku. O tych wymogach obecni abiturienci i ich nauczyciele wiedzieli już od ponad roku. To są mniej więcej do 20 proc. okrojone wymogi egzaminacyjne w stosunku do tych, które byłyby, gdyby nie nauka zdalna - mówił w "Sygnałach dnia" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Po egzaminie ósmoklasisty HiT

Szef MEiN przypomniał, że podobna sytuacja, jak w przypadku matur, będzie podczas tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. - To będą takie same wymogi egzaminacyjne jak w ubiegłym roku - powiedział.

Pytany o zmiany, które czekają polską szkołę do 1 września, Przemysław Czarnek zaczął od nowego przedmiotu - historii i teraźniejszości. - Będzie to nauka historii drugiej połowy XX wieku, czyli czegoś, czego nie było do tej pory w polskiej szkole, bo nie było na to czasu. Mamy już przygotowane podstawy programowe, wszystkie przepisy są gotowe, czekamy jeszcze na podręczniki - streszczał.

Historia i teraźniejszość będzie nauczana w pierwszej i drugiej klasie szkoły ponadpodstawowej. Kosztem nowego przedmiotu zredukowane nieco zostaną wiedza o społeczeństwie i historia. - Po to, żeby druga połowa XX wieku i pierwsze lata XXI wieku były lepiej znane społeczeństwu. To jest bardzo potrzebne, aby nie ulegać jakiejkolwiek manipulacji - przekonywał gość Jedynki.

. .

Ukraińskie dzieci w klasach i przed komputerami

Jak poinformował Przemysław Czarnek, do polskiego systemu oświaty trafiło blisko 200 tys. dzieci z Ukrainy, z czego ok. 40 tys. do przedszkoli, ok. 140 tys. do szkół podstawowych i ok. 20 tys. do szkół ponadpodstawowych. - Głównie chodzi o klasy mieszane, ale znacząca część, ok. 40 tys. uczniów, jest w klasach ukraińskich, tzw. oddziałach przygotowawczych - tłumaczył.

Jeszcze większa liczba dzieci z Ukrainy uczy się w ukraińskim systemie nauki zdalnej. - Według obliczeń ukraińskiego Ministerstwa Oświaty i Nauki to ok. 500 tys. uczniów. Od początku wiedzieliśmy, że duża część dzieci ukraińskich przebywających w Polce będzie chciała jednak pozostać w swoim systemie edukacji, a ponieważ na Ukrainie trwa nauka zdalna, więc umożliwiamy również przepisem prawa i wytycznymi pozostawanie w ukraińskim systemie oświaty pomimo legalnego przebywania na terytorium RP - podkreślał minister.

Posłuchaj
12:37 Jedynka Sygnały dnia 4.05.2022 czarnek.mp3 Rozmowa z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem (Sygnały dnia/Jedynka) 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)

Data emisji: 4.05.2022

Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

Matura 2022. Sprawdź terminy i harmonogram egzaminów

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 07:00
Sesja tegorocznych maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 23 maja. Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym. Przedstawiamy pełny harmonogram matury 2022.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2022. MEiN: 47 uchodźców z Ukrainy będzie zdawać polską maturę

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 05:00
47 uchodźców z Ukrainy będzie zdawać polską maturę - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zdecydowana większość ukraińskich uczniów przebywających w Polsce chce zdawać egzaminy maturalne zdalnie, w systemie ukraińskim.
rozwiń zwiń