Język angielski nadal najczęściej wybieranym przez polskich uczniów na maturze

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 11:15
Po egzaminie dojrzałości z języka polskiego i matematyki przyszedł czas na języki obce. Wybór jednego z nich jest dla uczniów obowiązkowy. Dziś, 6 maja, odbywają się matury na poziomie podstawowym między innymi z angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Klaudia Porębska w "Sygnałach dnia" sprawdziła, czy Polacy są poliglotami, jakie języki obce znają i które są cenione przez pracodawców.
6 maja uczniowie przystąpili do egzaminów z języków obcych na poziomie podstawowym
6 maja uczniowie przystąpili do egzaminów z języków obcych na poziomie podstawowymFoto: Magdalena Galkiewicz/Shutterstock
  • 6 maja uczniowie przystąpili do egzaminów maturalnych z języków obcych: o 9.00 miał miejsce egzamin z angielskiego, natomiast z hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, niemieckiego i rosyjskiego odbywa się o 14.00.
  • Matury na poziomie rozszerzonym z tych samych języków zaplanowane są na przyszły tydzień.
  • Większość zdających wybiera angielski, jednak jak zaznacza specjalistka ds. rynku pracy, z dobrymi ofertami pracy spotkać się mogą również absolwenci szkół znający niszowe języki.

O dziewiątej rano rozpoczął się egzamin dojrzałości z języka angielskiego na poziomie podstawowym, który jest najczęstszym wyborem uczniów. Pięć godzin później do arkuszy usiąść mają maturzyści, którzy wybrali hiszpański, francuski, włoski, niemiecki lub rosyjski. Wszystkie dzisiejsze egzaminy odbywają się na poziomie podstawowym, a na części rozszerzone przyjdzie czas w przyszłym tygodniu. Zadania maturalne dzielą się na kilka kategorii: część z nich ma sprawdzić umiejętność rozumienia ze słuchu, natomiast inne – czytania ze zrozumieniem i znajomości środków językowych. Na koniec przygotować trzeba własną formę pisemną. Na rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie mają sto dwadzieścia minut.Jakie języki w cenie na rynku pracy?

- Patrząc na ogłoszenia o pracę, rzeczywiście znajomość języka obcego pojawia się naprawdę często – podkreśliła Aleksandra Wesołowska z popularnego portalu z ogłoszeniami o pracę. – W samym marcu ponad czternaście tysięcy ogłoszeń miało wymóg znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Zaskoczeniem oczywiście nie będzie, że 62 proc. dotyczyło znajomości angielskiego – dodała.

Jakie inne języki są cenione przez potencjalnych pracodawców? – Popularne są też czeski i niemiecki. Wiele mniej oczywistych z punktu widzenia polskiego ucznia wyborów, jak na przykład języki fiński, litewski, szwedzki czy norweski pojawia się w dużo mniejszej liczbie ogłoszeń. Aleksandra Wesołowska wskazuje jednak na korzyści wynikające z posługiwania się nimi. – Tych ogłoszeń jest mało, ale kandydatów ze znajomością takich unikalnych języków też jest mało. Taką pracę jest więc dostać łatwo i zazwyczaj jest ona dość dobrze płatna – wytłumaczyła Aleksandra Wesołowska. – To jest już taka kompetencja mocno poszukiwana i mocno ceniona przez pracodawców – dodała.


Posłuchaj
03:53 PR1_AAC 2022_05_06-07-45-23.mp3 W "Sygnałach dnia" poruszyliśmy temat korzyści zawodowych wynikających ze znajomości języków obcych (Sygnały dnia/Jedynka)

 


Znajomość języków obcych dobra również dla zdrowia

- Warto się uczyć każdego kolejnego języka, który nam jest potrzebny do określonych celów – podkreślił lingwista Jarosław Krajka. – Warto się uczyć języków, które są nam bliskie i łatwo się ich nauczyć. Po prostu nam to pomoże w życiu, pomoże również, aby nasz mózg był jak najdłużej i jak najbardziej sprawny.

Czytaj również:

***

AudycjaSygnały dnia

Prowadzący: Daniel Wydrych

Gość: Aleksandra Wesołowska (portal praca.pl), Jarosław Krajka (lingwista)

Data emisji: 06.05.2022

Godzina emisji: 7.45

IAR/de

Czytaj także

Ponad połowa uczniów korzysta z korepetycji. Co nam to mówi o polskiej szkole?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 13:30
- Najnowsze badania dotyczące tego, ilu uczniów korzysta z korepetycji - a jest to grubo ponad połowa - pokazują, że powinna pojawić się jakaś refleksja, jeśli chodzi o skuteczność dzisiejszej szkoły. Być może jednak jest to kwestia nie tyle krytyki systemu, co raczej oczekiwań uczniów, ich rodziców, rynku pracy - mówiła w "Czterech porach roku" dr Dagmara Kawoń-Noga, pedagog i dydaktyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnek o maturach: wymogi zostały okrojone o ok. 20 proc. w stosunku do 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 10:14
- 16 grudnia 2020 roku ustaliliśmy inne wymogi egzaminacyjne dla matury z ubiegłego roku i dla matury z tego roku. O tych wymogach obecni abiturienci i ich nauczyciele wiedzieli już od ponad roku. To są mniej więcej do 20 proc. okrojone wymogi egzaminacyjne w stosunku do tych, które byłyby, gdyby nie nauka zdalna - mówił w "Sygnałach dnia" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń