Zagraniczne fundusze wykupują polskie mieszkania. Jaki ma to wpływ na cenę nieruchomości?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 13:09
Ceny mieszkań oraz kredytów rosną, w związku z tym mieszkanie stało się dobrem nieosiągalnym i przedmiotem spekulacji. Czy może wejść prawo ograniczające możliwość spekulacji przez wielkich międzynarodowych graczy? 
Fundusze mieszkaniowe z kapitałem zagranicznym wykupują często całe osiedla mieszkaniowe
Fundusze mieszkaniowe z kapitałem zagranicznym wykupują często całe osiedla mieszkanioweFoto: Shutterstock/Roman Babakin
  •  Fundusze mieszkaniowe z kapitałem zagranicznym wykupiły już 7 tys. mieszkań w Polsce - podaje portal prawo.pl. 
  • Zagraniczni gracze budują tzw. portfele mieszkań na wynajem, przez co na rynku nieruchomości ograniczana jest liczba lokali.
  • Walcząc z napływem kapitału, Kanada i Nowa Zelandia wprowadziły zakaz sprzedaży nieruchomości cudzoziemcom - podkreśla Bartosz Turek. 

Wyższe ceny mieszkań 

Fundusze mieszkaniowe z kapitałem zagranicznym wykupują często całe osiedla mieszkaniowe, a nawet firmy deweloperskie. Szacuje się, że do tej pory nabyły w Polsce około 7 tysięcy lokali, a do roku 2028 będzie to już w granicach 90-100 tys. mieszkań. 

Zagraniczni gracze budują "portfele" mieszkań na wynajem i przez to na rynku nieruchomości ograniczana jest liczba lokali, które można by było kupić, co w rezultacie przekłada się na ceny. - Ważne jest nie to, jak duża część istniejących mieszkań jest w rękach funduszy, ale to, jak dużą część oferty one zgarniają - tłumaczy Bartosz Turek, analityk firmy doradczej. - Przykładowo w Berlinie duże fundusze przez lata gromadziły tylko 15 proc. mieszkań istniejących w stolicy naszego zachodniego sąsiada. Wydawałoby się to niewiele, ale takie zakupy pakietowe przez wiele lat odpowiadały za ponad połowę popytu na nowe mieszkania. A od tego zależą ceny na rynku - podkreśla ekspert.


Posłuchaj
02:35 Jedynka/SD nieruchomości - 10.05.2022mp3 Zagraniczne fundusze wykupują polskie mieszkania (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Nie tylko mieszkania, ale również biura 

Zagraniczny kapitał chętnie inwestuje w Polsce nie tylko w mieszkania na wynajem, ale też biura i magazyny. Większość kapitału, który napłynął do polskich nieruchomości komercyjnych w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku, pochodziła z zagranicy. - Większość z tego kapitału pochodziła z Ameryki Północnej. Udział europejskich krajów wyniósł 16 proc., a dominowały wśród nich Węgry, Niemcy i Szwajcaria - mówi Emilia Trofimiuk z firmy badającej rynek nieruchomości. - Polski kapitał to jedynie 2 proc. całej kwoty - dodaje. 


Ceny nieruchomości a dochody w UE 

W przypadku, gdy na rynek nieruchomości napływa za dużo kapitału, mieszkanie jest znacznie trudniej kupić bądź wynająć. Dostrzegły to rządy Nowej Zelandii oraz Kanady, które próbują ograniczyć wzrost cen mieszkań. - Kanada i Nowa Zelandia wprowadziły zakaz sprzedaży nieruchomości cudzoziemcom. W Unii Europejskiej takie regulacje nie są możliwe, z uwagi na swobodę gospodarczą - przyznaje Bartosz Turek. 


Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 10.05.2022 r. 

Godzina emisji: 7.44

ans