Jarosław Sachajko: Putin wywołuje gigantyczny kryzys żywnościowy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 09:30
- Putin rozpętał wojnę na wielu poziomach, po pierwsze militarnie oraz na naszej granicy białoruskiej, próbując w Polsce zrobić kryzys humanitarny, przerzucając migrantów ekonomicznych, ale również robi gigantyczny, światowy kryzys żywnościowy - mówi w "Sygnałach dnia" poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko. 

Kryzys żywnościowy 

Poseł Kukiz'15 na antenie Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że w wyniku rosyjskich działań zbrojnych na Ukrainie znaczna część terenów rolnych Ukrainy nie została w tym roku zagospodarowana. Rosjanie minują pola uprawne na Ukrainie, a to zdaniem posła może doprowadzić do pogłębionego kryzysu żywnościowego.

. .

Jarosław Sachajko, który w ostatnich dniach odbył wizytę na Ukrainie, powiedział, że rolnicy potrzebują pomocy saperów, którzy oczyszczą pola uprawne, oraz kamizelek kuloodpornych, które zwiększą bezpieczeństwo pracy. - Wczoraj z grupą wolontariuszy wraz z księdzem dyrektorem Caritasu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Marcinem Jakubiakiem wróciliśmy spod Kijowa, gdzie oglądaliśmy wioski frontowe, które zostały zniszczone przez Federację Rosyjską i widzieliśmy bardzo dużo pól nieobsianych - mówi. - Rolnicy ukraińscy mają bardzo duży problem, wprost potrzebują kamizelek kuloodpornych i saperów, żeby wszystkie zaminowane obszary siewne odminować - ocenia poseł. 

Posłuchaj
30:18 Jedynka/SD Sachajko 16.05.2022.mp3 Jarosław Sachajko: Putin wywołuje gigantyczny kryzys żywnościowy (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Wsparcie Ukrainy w eksporcie zboża 

Jak podkreślał podczas 33. Konferencji Regionalnej FAO dla Europy w Łodzi wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, Polska może częściowo uzupełnić lukę żywnościową, która będzie skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Chodzi o ograniczone możliwości eksportu ukraińskiego zboża, którego Ukraina jest jednym z największych producentów na świecie. Wicepremier zadeklarował, że polska strona może wesprzeć wschodnich sąsiadów w transporcie zboża. - Działania polskiego rządu są jak najbardziej właściwe, ponieważ przez Polskę już zaczął iść eksport ukraińskiego zboża - uważa Jarosław Sachajko. - Wczoraj spotkaliśmy się z urzędnikami państwowymi, którzy mówili, że rządy pracują nad specjalnymi "mostami" w przepisach, chodzi o to, żeby ukraińskie tiry ze zbożem nie musiały stać na granicach - dodaje gość Jedynki. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Jarosław Sachajko (poseł Kukiz'15) 
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 08.15

IAR/ans