"Prawdopodobnie taki scenariusz jest przed nami, ale to nie będzie radykalna zmiana". Soboń o nowelizacji budżetu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 08:13
- Aby inflacja hamowała, potrzebna jest bardziej restrykcyjna polityka pieniężna i fiskalna - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Artur Soboń. Wiceminister finansów mówił o zmianach planowanych przez resort w związku z inflacją i spowolnieniem wzrostu gospodarczego.

- W wieloletnich ramach finansowych zakładamy wzrost 3,8% za ten rok, nastąpi hamowanie gospodarki. Chodzi o to, by hamowanie powodowało utrzymanie wzrostu, ograniczenie inflacji i utrzymanie poziomu zatrudnienia, jaki mamy - powiedział Artur Soboń.

Gość "Sygnałów dnia" mówił o rozwiązaniach, jakie wprowadza rząd, w tym o pomocy dla kredytobiorców. - Na tym polega mechanizm kredytów hipotecznych, że nie są krótkoterminowe, tylko długoterminowe; dzisiaj, kiedy rosną stopy procentowe, raty kredytów, musimy być przygotowani na sytuację, w której kredytobiorcy czasowo znajdą się w trudnościach, stąd ta pomoc - zaznaczył.

Walka z inflacją

Pytany o wsparcie dla przedsiębiorców, wiceminister podkreślił konieczność spojrzenia na całą gospodarkę.

- Przedsiębiorcy prowadzą swoje biznesy w ramach warunków, jakie są dzisiaj wyznaczane przez wysoką inflację i jedynym sposobem na to, by ta inflacja hamowała, jest bardziej restrykcyjna polityka pieniężna, co od wielu miesięcy czyni bank centralny, oraz bardziej restrykcyjna i nakierowana na oszczędności polityka fiskalna - stwierdził Soboń.

- Inwestycje są poza dyskusją, bo to zwiększenie produktywności i zwiększenie stopy inwestycji jest kluczem do utrzymania rozwoju. Jeśli mówimy o jakimkolwiek planowaniu wydatków, to gigantyczne jest znaczenie inwestycji publicznych - zaznaczył.

. .

Korekta budżetu

Wiceminister był też pytany, czy rozwiązaniem jest ograniczenie programów społecznych. - Z niczego rezygnować nie zamierzamy, to, co jest dzisiaj naszą propozycją i elementem polityki społecznej, którą prowadzimy, będzie utrzymane - wyjaśnił.

Artur Soboń zapowiedział możliwą nowelizację budżetu. - Najprawdopodobniej taki scenariusz jest przed nami, ale to nie będzie radykalna zmiana, musi uwzględniać inflację, którą mamy - powiedział wiceminister finansów.


Posłuchaj
19:03 PR1_SD_2022_05_17-07-15-00_for_media.mp3 Artur Soboń: aby inflacja hamowała, potrzebna jest bardziej restrykcyjna polityka pieniężna i fiskalna (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Piotr Gociek

Gość: Artur Soboń (wiceminister finansów)

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Soboń o obniżeniu PIT: stawka 12 proc. od stycznia, a już w lipcu w zaliczkach od wynagrodzenia

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 08:12
- W ostatnim kwartale mieliśmy ponad 7% wzrostu PKB, podobnie będzie w tym kwartale - mówił w "Sygnałach dnia" Artur Soboń, wiceminister finansów. Zapowiedział też publikację wieloletnich ram finansowych dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister finansów: podatki będą niższe, bardziej stabilne i przewidywalne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 08:08
- To będzie oznaczało spore wyzwanie, ale za to będziemy mieli niższe podatki, bardziej stabilny i przewidywalny system podatkowy, bez tych rozwiązań, które budziły kontrowersje w pierwszej połowie tego roku, tzw. ulgi dla klasy średniej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Artur Soboń, wiceminister finansów.
rozwiń zwiń