Prezydent Duda przemawiał w Kijowie. Siemoniak: moment historyczny, będziemy do tego wracać

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 08:37
- Ukraina przekonała się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia były szef MON Tomasz Siemoniak, komentując niedzielne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie. - To będzie ten moment, do którego będziemy się odwoływali w podręcznikach historii, czy wracali do tego, jak wyglądała budowa relacji polsko-ukraińskich - podkreślił.

YouTube/Polskie Radio

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w niedzielę orędzie w Radzie Najwyższej Ukrainy. Był pierwszym zagranicznym przywódcą, który wystąpił na forum ukraińskiego parlamentu od wybuchu wojny w tym kraju. Po powrocie do Polski, na konferencji prasowej, prezydent podkreślił, że w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na potrzebę utrzymania jedności Ukrainy.

Historyczny moment, do którego będziemy wracać

- Odebrałem to przemówienie jako ważne, historyczne, jako kamień milowy w relacjach polsko-ukraińskich - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia były szef MON i obecny wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Przypomniał, że Polska, rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego, jako pierwsze państwo na świecie uznało niepodległość Ukrainy.

- Niedzielne przemówienie Andrzeja Dudy to bardzo ważny moment w historii. Oczywiście - następuje w trakcie wojny, pewnie Ukraina skupiona jest na tym, co się dzieje na froncie, na śmierci żołnierzy, tragedii cywili, ale jestem przekonany, że po latach to będzie ten moment, do którego będziemy się odwoływali w podręcznikach historii, czy wracali do tego, jak wyglądała budowa relacji polsko-ukraińskich - zaznaczył gość "Sygnałów dnia".

. .

Polska jako ambasador Ukrainy

Zdaniem wiceszefa PO, Ukraina przekonała się, że "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". - Tak się właśnie stało. Polska, przyjmując 3 miliony uchodźców, jest jednym z liderów wsparcia dla Ukrainy. Na naszych oczach dzieje się historia - stwierdził polityk.

Pytany, w jakim kierunku powinna iść współpraca Polski i Ukrainy, rozmówca Polskiego Radia ocenił, że "ta teza wybrzmiała w wystąpieniu" prezydenta Polski. - Chodzi o europejską, czy euro-atlantycką drogę Ukrainy, o to, żeby Ukraina stała się w bliskiej przyszłości członkiem Unii Europejskiej i członkiem NATO. To zależy od wielu różnych rzeczy, ale chodzi o to, by Ukrainy była - tak, jak Polska - na Zachodzie - tłumaczył, zgadzając się, że Polska powinna być ambasadorem Ukrainy. - Nie ma państwa bardziej do tej roli przygotowanego i lepiej położonego niż Polska - zaznaczył Tomasz Siemoniak.

Posłuchaj
16:29 Tomasz-Siemoniak--S4_MP3 2022_05_24-08-15-19.mp3 Tomasz Siemoniak o wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie: historyczny moment, kamień milowy relacji polsko-ukraińskich ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

W rozmowie więcej  wadze i znaczeniu wystąpienia prezydenta Polski w ukraińskim parlamencie. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Czytaj także:

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Tomasz Siemoniak (wiceszef PO, były szef MON)

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 8.15

Jedynka, PAP/ mbl

Czytaj także

Orędzie prezydenta: potrzebne jest jeszcze większe zaangażowanie NATO w naszym regionie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 20:00
- Polska uważa, że nowa koncepcja strategiczna NATO musi uwzględniać zmiany, które wywołała rosyjska agresja na Ukrainę. Potrzebne jest jeszcze większe zaangażowanie Sojuszu w naszym regionie, zarówno jeżeli chodzi o żołnierzy, jak i infrastrukturę - mówił w orędziu prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katyń jak Bucza. Rosja nic się nie zmieniła". Orędzie prezydenta w rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 17:24
- Mordowali bezbronnych wtedy i dziś. Zacierali ślady wtedy i dziś. Kłamali wtedy i dziś. Nic się nie zmienili - mówił w swoim orędziu wygłoszonym w związku z rocznicą zbrodni katyńskiej prezydent Andrzej Duda, porównując ludobójstwo katyńskie i rosyjskie zbrodnie popełniane dziś na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas na dyskusje już minął". Andrzej Duda apeluje o solidarne działanie wobec rosyjskiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 18:00
Andrzej Duda napisał tekst w czeskim tygodniku opinii Echo24, w którym przekonuje, że wobec agresji Rosji na Ukrainę potrzebne jest solidarne działanie. - Czas na dyskusje już minął - stwierdził prezydent.
rozwiń zwiń