Wicepremier Kowalczyk uspokaja: w Polsce żywności nie zabraknie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 08:09
Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa mówił w Programie 1 Polskiego Radia o bezpieczeństwie żywnościowym w naszym kraju. - Żywności nie zabraknie. Świadczy o tym eksport, który w ubiegłym roku wyniósł prawie 40 mld euro, jest to duży zapas - powiedział.

Wicepremier mówił o sytuacji na światowych rynkach w związku z wojną na Ukrainie. Pytany był m.in. o dostępność oleju, który w Wielkiej Brytanii jest już racjonowany.

- Pewnie będzie trudniej kupić olej słonecznikowy, pochodził z Ukrainy, ale my mamy dużo rzepaku, będziemy posługiwać się nim, nie ma groźby, że oleju zabraknie, problem tylko niestety cen - stwierdził gość radiowej Jedynki.

. .

"Łańcuch konsekwencji"

- Rosną ceny energii, gazu i to wielokrotnie, ceny nawozów - dwu-, trzykrotnie. Wobec tego rosną ceny zbóż. To pociąga wzrost cen produktów mącznych, jak chleb, makarony, ale i produktów pochodzenia zwierzęcego, bo rosną ceny pasz. To nieunikniony łańcuch konsekwencji - powiedział Henryk Kowalczyk.

Jak wyjaśnił, "produkty żywnościowe są motorem napędzającym inflację", a "ceny wszędzie wzrosły, na całym świecie".

- Rolnicy mogą liczyć na stabilizację, jeśli gaz będzie dostarczany tak, jak jest. Będziemy mieli pewne źródło norweskiego gazu przez Baltic Pipe, to ceny nawozów powinny się utrzymać. Nie spadną znacząco, bo gaz nie stanieje na rynkach światowych - ocenił wicepremier.

Mówiąc o tarczy antyinflacyjnej, polityk powiedział, że "to element, który łagodzi wzrost cen". - Czy będzie przedłużony, czy nie, zależy od tego, jaka będzie sytuacja pod koniec okresu obowiązywania - zaznaczył Henryk Kowalczyk.


Posłuchaj
08:26 PR1_SD_2022_05_26-07-15-00_for_media.mp3 Henryk Kowalczyk: w Polsce żywności nie zabraknie, mamy duży margines nadmiaru żywności, świadczy o tym eksport, który w ubiegłym roku wyniósł prawie 40 mld euro, jest to duży zapas (Sygnały Dnia/Jedynka)

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Henryk Kowalczyk (wicepremier i minister rolnictwa)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Całkowite uwolnienie od rosyjskiego gazu. Sasin: kończymy inwestycje, które od kilku lat prowadzimy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:12
- Przygotowywaliśmy się na scenariusz, który stał się wczoraj faktem, czyli odcięcie gazu z Rosji, intensywnie budowaliśmy inne połączenia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa o ew. przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej: decyzję trzeba będzie podjąć w drugiej połowie lipca

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 09:02
– Do końca lipca są okresy obniżenia różnych podatków, więc w drugiej połowie lipca trzeba będzie podejmować decyzje – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń