"Same życzenia nie wystarczą." Mamy powinny pamiętać o badaniach

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 11:20
W Dniu Matki słowo "zdrowie" pojawia się w każdych życzeniach. Same słowa jednak nie wystarczą. - Zachęcam wszystkie dzieci, i te młodsze, i te starsze, żeby zainteresowały swoje mamy badaniami profilaktycznymi. Dzięki temu nie będą musiały w starszym wieku leczyć bardzo zaawansowanych schorzeń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Oprócz życzeń zdrowia, powinniśmy zaproponować naszym mamom pójście na badania profilaktyczne
Oprócz życzeń zdrowia, powinniśmy zaproponować naszym mamom pójście na badania profilaktyczneFoto: fizkes/shutterstock
  • W dniu ich święta życzymy mamom optymizmu, wytrwałości, cierpliwości, ale i przede wszystkim zdrowia.
  • Żeby życzenia związane z dobrym zdrowiem się spełniły, a nasze mamy mogły żyć jak najdłużej, same życzenia nie wystarczą. O zdrowie należy zadbać, m.in. regularne się badając.
  • Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zachęca do korzystania z programu badań Profilaktyka 40 Plus.

Tomasz Imiela, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie i specjalista chorób wewnętrznych podkreśla, że pod względem stanu zdrowia, duże znaczenie ma wiek naszej mamy. Młodsze dzieci, których mamy mają do 50 lat, powinny wysłać je przede wszystkim na diagnostykę ginekologiczną.

- Do tego regularne wykonywanie cytometrii i badań, jeśli chodzi o szyjkę macicy oraz piersi. Poza tym warto też dbać, już nawet niekoniecznie potrzebna jest tutaj pomoc lekarska, żeby mama miała czas dla siebie, a także na wysiłek fizyczny i na to, żeby trochę się poruszać. Bardzo ważna jest dieta i to, aby nasza mama nie tyła - zauważa Tomasz Imiela.

Choroby sercowe. Na to chorują starsze mamy

W przypadku mam po 50. czy 60. roku życia, które często są babciami, na pierwszy plan wśród dolegliwości wysuwają się choroby serca.

- Dlatego warto regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze. Raz w roku czy raz na dwa lub trzy lata, jeśli nie ma żadnych czynników ryzyka, należy wykonywać badania stężenia cholesterolu i sprawdzać, jaki jest poziom cukru we krwi - wyjaśnia Tomasz Imiela.

Warto również zachęcać mamy, żeby nie paliły papierosów i nie spożywały alkoholu.

Program Profilaktyka 40 Plus

Mamy powinni także pamiętać o profilaktyce nowotworów, w tym raka piersi i przewodu pokarmowego. - Wyślijmy mamę na mammografię czy kolonoskopię. Jednak nie tylko te badania są istotne. Mamy dziś program Profilaktyka 40 Plus, czyli szeroką gamę badań, podczas których można zdiagnozować wiele chorób lub zagrożenie ich wystąpienia - przypomina Wojciech Andrusiewicz.

- Dlatego oprócz kwiatka dajmy mamie wykaz badań profilaktycznych, za które zapłaci państwo i Ministerstwo Zdrowia. Wówczas te życzenia na pewno się ziszczą - dodaje.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/YouTube

Czytaj także:


Posłuchaj
03:17 Jedynka/Sygnały dnia - 26.05.2022 "Same życzenia nie wystarczą. O zdrowie trzeba zadbać". Mamy powinny się badać (Jedynka/Sygnały dnia)

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 6.27

DS

Zobacz więcej na temat: choroba zdrowie kobieta

Czytaj także

Ekspertka: szukając miłości w internecie, skupmy się na prawdzie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 11:40
- Wśród użytkowników portali randkowych cenione są autentyczność, dystans do siebie i poczucie humoru. Zachęcałabym do tego, żeby pisać o sobie prawdę, bo wizja naszego "ja" realnego i tak wyjdzie szybko na jaw. To "ja" idealne, czyli jak sama chciałabym siebie widzieć, wykreowane w internecie, może zupełnie nie sprawdzić się w rzeczywistości. I będzie klapa - mówiła w "Czterech porach roku" dr Kamila Kacprzak-Wachniew z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na studia! Które kierunki cieszą się największą popularnością?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 12:35
Tegoroczne matury już za nami. Kolejnym krokiem w drodze do kariery dla absolwentów jest wybór odpowiedniej uczelni i najbardziej satysfakcjonującego kierunku. Wielu maturzystów z decyzją czeka do ostatniej chwili, wiemy jednak, które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem.
rozwiń zwiń