Internet może wszystko

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 09:22
Globalna sieć zmienia nasze życie. Może doprowadzić do upadku rządów, prezydentów, czy firm, ale może też pomóc w trudnych chwilach.
Audio

Znawca nowych mediów Artur Kurasiński powiedział, że ostatnie wydarzenia w Egipcie pokazały znaczenie mediów elektronicznych, które mogą być iskrą, rozpoczynającą rewolucję. W jego ocenie dzięki globalnej sieci komputerowej możliwe jest informowanie społeczeństw o rzeczywistych wydarzeniach.

- Media elektroniczne poszerzają obszar demokracji bezpośredniej, gdyż dzięki nim zwykli obywatele mają większy wpływ na sytuację w ich kraju - ekspert w "Sygnałach Dnia". Są oddolnym ośrodkiem komunikacji, pozwalają ludziom komunikować się poza oficjalnymi kanałami rządowymi - dodał Kurasiński.

Ekspert zwrócił uwagę, że to właśnie dzięki internetowi wybuchła rewolucja w Tunezji, która obaliła prezydenta. Poprzez portale społecznościowe Tunezyjczycy umawiali się na demonstracje. Władze w Egipcie nauczone tym doświadczeniem próbowały odciąć obywateli od internetu, ale - jak sie okazało - bezskutecznie.

Artur Kurasiński zwrócił uwagę, że internet pełni szczególna rolę w państwach autorytarnych lub totalitarnych, w których ludzie mają utrudniony dostęp do informacji innych niż te, które podają media państwowe. Rozmówca Mariusza Syty podkreślił, że nie należy zapominać, iż internet jest narzędziem w rękach ludzi, którzy mogą je wykorzystać do złych lub dobrych celów.

Dziś w Jedynce przez cały dzień staramy się odpowiedziec na pytanie, jak internet zmienia świat i jak wpływa na więzy społeczne?

Przez cały dzień zapraszamy do słuchania Raportu Jedynki - Ludzie, gospodarka, finanse, media.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Internet zmienia świat " w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Czytaj także

Państwo będzie wiedziało o nas wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 16:30
Większość z nas istnieje w wielu bazach danych. Często nie zdajemy sobie sprawy z jakim niebezpieczeństwem się to wiąże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzorcyści ostrzegają: ostrożnie z Internetem

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 06:35
Strony internetowe zawierające treści okultystyczne mogą narażać przeglądające je osoby na wpływy demonów i na opętanie - ostrzegają egzorcyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pochwalą lekarza w internecie. Za pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 06:50
Firma On Time oferuje na portalach internetowych pozytywne opinie o lekarzach pod warunkiem, że za to zapłacą.
rozwiń zwiń