Dzień Języka Ojczystego w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 09:28
Andrzej Markowski (językoznawca): Polszczyzna na razie nie wymiera, więc trzeba zadbać, żeby była jak najlepsza.
Audio

Żyjemy w epoce wielkiego wymierania języków - alarmują językoznawcy. Dziś - 21 lutego obchodzony jest pod patronatem UNESCO Dzień Języka Ojczystego, który ma zwrócić uwagę właśnie na ten problem.

- Po polsku będziemy mówili jeszcze długo - uspokaja w "Sygnałach Dnia" językoznawca, profesor Andrzej Markowski. Dlatego powinniśmy zadbać, żeby po polsku mówić poprawnie.

Gość Jedynki zwraca uwagę, że w Europie wyginięcie grozi tylko językom łużyckim. Język polski znajduje sie w Europie na 5-6 miejscu, razem z hiszpańskim, pod względem użytkowników. - Pod względem ważności pewnie nie jesteśmy też dużo niżej - zauważa profesorn w rozmowie z Małgorzatą Tułowiecką.

W Unii Europejskiej język polski jest najważniejszym językiem słowiańskim. W Europie sytuuje się na trzecim miejscu po rosyjskim i ukraińskim.

Andrzej Markowski podkreśla, że coraz więcej cudzoziemców uczy się polskiego. To nie są tylko ludzie, którzy mają polskie korzenie. To również ci, którzy prowadzą w Polsce interesy. - Zauważyli, że znajomość języka polskiego jest przydatna - mówi językoznawca.

O różnych odmianach polszczyzny będziemy dzisiaj mówić przez cały dzień na antenie Jedynki

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy z prof. Markowskim, wystarczy kliknąć "Polszczyzna nie wymiera" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie. Aby wysłuchać materiału o języku oficjalnym kliknij "Polszczyzna oficjalna". O języku nowoczesnych technologii prof. Markowski mówi w materiale "Polszczyzna komputerowa" - znajdziemy go także w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„We Wrocławiu”, „ze Szczecina”, ale: „w Warszawie”, „z Suwałk”

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 12:35
Dlaczego mówimy „we Wrocławiu”, „ze Szczecina”, ale: „w Warszawie”, „z Suwałk”?
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Okamgnienie”, „w trymiga”, „Rzeczpospolita”

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 11:11
Jak powstały wyrazy „okamgnienie”, „w trymiga”, „lekceważyć” itp.?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rzucić okiem", "spojrzeć kątem oka"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 10:00
Co wyjdzie ze "skrzyżowania" zwrotów "rzucić okiem" i "spojrzeć kątem oka"? Jaki sens ma zdanie: "Jest autorem kilku książek, które mają takie tytuły, że ciarki biorą gęsią skórkę"?
rozwiń zwiń