Balcerowicz: emerytury nie będą wyższe (zobacz wideo)

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 07:52
- Rząd oszukuje społeczeństwo, że zmiany w OFE spowodują zwiększenie naszych świadczeń - mówił w prof. Leszek Balcerowicz w "Sygnałach dnia" (zobacz wideo).
Audio

- Bardzo się cieszę, że doszło do wczorajszej debaty z ministrem Rostowskim, ale jest mi żal, że czas ten nie został odpowiednio wykorzystany. Mój partner bardzo często mi przerywał i nie pozwalał dojść do głosu, stąd telewidzowie mogli mieć wrażenie szarpaniny – powiedział prof. Leszek Balcerowicz o wczorajszej debacie na temat reformy OFE.

W "Sygnałach Dnia" podkreślił, że jego rozmówca bardzo źle się zachowywał. Wyraził jednak nadzieję, że osoby zainteresowane tematem mogły zrozumieć, że stanowisko rządu jest oparte na fałszywych założeniach.

W jego opinii korzyści z reformy OFE, o których mówi rząd, są w rzeczywistości stratami zarówno dla wzrostu gospodarki, jak i dla przyszłych dochodów społeczeństwa i emerytur.

- Papier jest cierpliwy, dlatego minister Rostowski mógł błędnie wykazywać, że świadczenia będą wyższe – powiedział gość radiowej Jedynki.

>>>Cała rozmowa z Leszkiem Balcerowiczem

W opinii Balcerowicza w ZUS-ie niczego się nie inwestuje, dlatego, jego zdaniem, nieuprawnione jest obiecywanie społeczeństwu, że dostanie ono mniej pieniędzy na kontach emerytalnych, a za to zostaną zapisane mu "piękne sumy" na specjalnym subkoncie w ZUS-ie.

- Zwiększa się więc rola systemu, który bardziej zależy od polityków, zmniejsza się zaś tego, który miał uniezależniać nasze przyszłe emerytury od wpływów politycznych – podsumował.

Rozmawiali Wiesław Molak i Krzysztof Grzesiowski.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Świadczenia nie będą wyższe" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również wideo z rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.

Czytaj także

Rozpoczęła się debata Balcerowicz - Rostowski w sprawie zmian w OFE

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 18:43
Debatę w TVP1 prowadzą Tadeusz Mosza z TVP Info i Jerzego Baczyński z "Polityki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rostowski kontra Balcerowicz. Bitwa o OFE

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 20:30
W bitwie o poparcie lub sprzeciw Polaków wobec nowej reformy emerytalnej walczyli w trakcie telewizyjnej debaty Leszek Balcerowicz i Jacek Rostowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: Zobacz kto wygrał debatę o OFE, Balcerowicz czy Rostowski

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 17:00
Leszek Balcerowicz w sposób bardziej przekonujący prezentował argumenty podczas telewizyjnej debaty, niż Jacek Rostowski - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
rozwiń zwiń