O godz. 20 na służewieckim torze rozpocznie się Misterium Męki Pańskiej. Michałowi Błaszczyńskiemu, z Muzeum Archidiecezji w Poznaniu, powierzono opiekę nad najstarszą polską relikwią – mieczem św. Piotra, który będzie wykorzystany w widowisku
- Miecz przypomina trochę maczetę, jest z żelaza, ma czarny kolor, rozszerza się w miejscu, gdzie kiedyś był sztych, ma jedno ostrze i niewielką rękojeść. Nie jest to ozdobny przedmiot, ale ma niesamowitą historię – zauważył.
Michał Błaszczyński podkreślił, że według przekazu Jana Długosza miecz do Polski przywiózł ze sobą pierwszy biskup przebywający na naszych ziemiach – Jordan. Objął on rodzącą się diecezję, a od papieża, jako dar dla nowych terenów, otrzymał tenże miecz.
W "Sygnałach Dnia" zaznaczył, że dar ten świadczy o tym, że Mieszko I był bardzo związany z papiestwem, a Watykan dużą rolę przywiązywał do nowo ochrzczonego terytorium.
Poznańskie widowisko po raz pierwszy odbędzie się w Warszawie. Inscenizację Misterium poprzedzi Msza św. o godz.17.30, która zostanie odprawiona przez Kardynała Kazimierza Nycza w parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego przy ulicy Rzymowskiego 35 niedaleko Toru Wyścigów, skąd uczestnicy wspólnie z aktorami udadzą się na Misterium.
Rozmawiał Mariusz Syta
(pp)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Miecz św. Piotra zawitał do Warszawy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.
"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.
Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.