Miecz św. Piotra zawitał do Warszawy (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2011 08:49
Michał Błaszczyński (Muzeum Archidiecezji w Poznaniu): Po raz pierwszy poznańskie Misterium Męki Pańskiej odbędzie się w stolicy.
Audio

O godz. 20 na służewieckim torze rozpocznie się Misterium Męki Pańskiej. Michałowi Błaszczyńskiemu, z Muzeum Archidiecezji w Poznaniu, powierzono opiekę nad najstarszą polską relikwią – mieczem św. Piotra, który będzie wykorzystany w widowisku

- Miecz przypomina trochę maczetę, jest z żelaza, ma czarny kolor, rozszerza się w miejscu, gdzie kiedyś był sztych, ma jedno ostrze i niewielką rękojeść. Nie jest to ozdobny przedmiot, ale ma niesamowitą historię – zauważył.

Michał Błaszczyński podkreślił, że według przekazu Jana Długosza miecz do Polski przywiózł ze sobą pierwszy biskup przebywający na naszych ziemiach – Jordan. Objął on rodzącą się diecezję, a od papieża, jako dar dla nowych terenów, otrzymał tenże miecz.

W "Sygnałach Dnia" zaznaczył, że dar ten świadczy o tym, że Mieszko I był bardzo związany z papiestwem, a Watykan dużą rolę przywiązywał do nowo ochrzczonego terytorium.

Poznańskie widowisko po raz pierwszy odbędzie się w Warszawie. Inscenizację Misterium poprzedzi Msza św. o godz.17.30, która zostanie odprawiona przez Kardynała Kazimierza Nycza w parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego przy ulicy Rzymowskiego 35 niedaleko Toru Wyścigów, skąd uczestnicy wspólnie z aktorami udadzą się na Misterium.

Rozmawiał Mariusz Syta

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Miecz św. Piotra zawitał do Warszawy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.

Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Środa Popielcowa - by lepiej poznać siebie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 06:45
Dzisiaj wielu z nas posypie głowy popiołem i w ten sposób rozpocznie czterdziestodniowy czas refleksji, bez hucznych imprez i bez objadania się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duchowe porządki (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2011 07:41
Ks. Bogdan Bartołd: Wielki Tydzień to ostatni krok ku temu, byśmy duchowo przygotowali się na święta Wielkanocne.
rozwiń zwiń