Mniej testowo, bardziej na myślenie (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 08:51
Mirosław Sawicki (Centralna Komisja Egzaminacyjna): Powstanie centralny bank zadań. To usprawni układanie arkuszy na różnego typu egzaminy.
Audio

47 mln zł przeznaczono na stworzenie centralnego banku zadań. Będzie w nim kilka tysięcy zadań na wszelkiego typu egzaminy: maturalne, zawodowe. - 15 proc. środków pochodzi z budżetu, a reszta to środki z Europejskiego Funduszu Społecznego - tłumaczy Mirosław Sawicki, wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W tej chwili różne grupy nauczycieli i akademików piszą propozycje zadań na konkretny egzamin, są one przesyłane do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, tam standaryzowane. Konkretne arkusze układane są w ostatniej chwili przez kilka osób. - Ich nazwiska są strzeżone, by nie dopuścić do propozycji korupcyjnych i w trosce o ich bezpieczeństwo - tłumaczy Sawicki.

>>>Cała rozmowa z Mirosławem Sawickim

W sprawie tegorocznych wydarzeń w warszawskim liceum im. Klementyny Hoffmanowej, gdzie uczniowie rozwiązywali podczas matury zadania, z którymi wcześniej zetknęli się już na sprawdzianie, tłumaczy, że musiały one wyciec na etapie standaryzacji.

- Jest to ten sam zestaw, który był standaryzowany. Świadczy o tym np. kolejność, błędy interpunkcyjne - mówi Sawicki. Dodaje, że dokładnie sprawdzono prace 111 uczniów z tej szkoły, którzy pisali matematykę na poziomie rozszerzonym. - Sposób rozwiązywania zadań był tak różny, że stwierdziliśmy, iż ten sprawdzian nie mógł mieć wpływu na wyniki - przekonuje wiceszef CKE.

Z funduszy europejskich finansowane są też prace nad stworzeniem nowej formuły egzaminu maturalnego. Ma on być - jak tłumaczy gość Sygnałów Dnia - mniej testowy, bardziej na myślenie. - Zmieniliśmy już formułę matematyki, a na jesieni będą gotowe propozycje zmian egzaminu z jezyka polskiego, potem zabieramy się za inne przedmioty - zapowiada.

Inne mają być też sposoby oceniania. Matematyka już jest sprawdzana "metodą holistyczną", tzn. egzaminator analizuje, czy jest zachowany jakiś określony ciąg rozumowania, nie przyznaje punktów mechanicznie za każde wykonane działanie.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Nowa matura" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.

Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym górnym rogu strony.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za zdanie matury trzeba słono zapłacić

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 08:00
Dziś język polski, jutro matematyka, a na końcu język obcy. Rozpoczyna się trzytygodniowy maraton maturalny i walka o punkty. Kosztowna walka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2011: egzamin z matematyki. Zobacz arkusze

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 13:46
Zakończył się egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym.
rozwiń zwiń