Inwestujemy w człowieka, nie w papier (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 09:14
Grzegorz Jach (Komenda Główna Policji): Chcemy rozmawiać z młodzieżą, po to, by zachęcić ją do aktywności społecznej i odrzucenia nałogów.
Audio

PaT to skrót od nazwy programu "Profilaktyka a Ty", który jest wpisany do Banku Dobrych Praktyk - rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej".

Na czym polega program? Według jednego z pomysłodawców, inspektora Grzegorza Jacha, pełnomocnika Komendanty Głównej Policji ds. promocji bezpieczeństwa i kontaktów z organizacjami pozarządowymi, na kreatywnym komunikowaniu oraz inicjowaniu przez zespoły specjalistów wspólnych działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej.

Program opiera się na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami.

Pomysłodawcom akcji zależy na zmniejszeniu zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej. Proponuje się im kształtowanie postaw aktywnych społecznie i umacnianie asertywności.

Inicjatywa skierowana jest także do rodziców, których zachęca się do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz przeprowadzania częstych rozmów na ten temat z własnymi dziećmi.

Zdaniem inspektora Grzegorza Jacha młody człowiek często się buntuje i z tego powodu nie lubi policji. Dlatego główny nacisk w projekcie kładziony jest na dialog międzypokoleniowy.

- Stawiamy pytania także dorosłym  - co ty rodzicu, polityku, dziennikarzu, policjancie zrobiłeś w tej sprawie – podkreślił.

Grzegorz Jach poinformował, że bardzo wiele środowisk angażuje się w ten program, w sumie 60 tys. osób wyraziło swoje poparcie.

- Mówimy o tym, żeby inwestować w młodych ludzi, a nie podsuwać im pod nos ulotkę, gdyż ona ląduje w koszu na śmieci. Inwestujemy nie w papier, ale w człowieka. Kreatywna komunikacja może się wyrażać happeningami, teatrami, filmami i to właśnie przynosi efekty – tłumaczył gość "Sygnałów Dnia".

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

(pp)

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Profilaktyka a Ty". Policjanci będą szkolić nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 20:00
W ramach najnowszej odsłony programu "Profilaktyka a Ty" policjanci mają uczyć nauczycieli jak rozmawiać z młodzieżą o zagrożeniach związanych z narkotykami i przemocą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Ty jesteś Wolontariuszem!(wideo)

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2011 07:15
Dariusz Pietrowski (Centrum Wolontariatu): Wolontariat kojarzy nam się jednoznacznie z taką służebną pomocą, biblijnym Samarytaninem, co nie jest prawdą.
rozwiń zwiń