X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szwajcarzy sprzedają zegarki poniżej kosztów (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 09:06
Prof. Witold Orłowski (ekonomista): Nikt nie potrafi przewidzieć, jaki będzie kurs franka, ale z pewnością spadnie. Obecnego kursu nie wytrzyma gospodarka Szwajcarii.
Audio

Panika wywindowała kurs franka do rekordowego poziomu. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki będzie jutro czy za tydzień. Ale jedno jest pewne – w dłuższym czasie kurs franka spadnie, bo gospodarka Szwajcarii traci przy obecnym kursie wymiany.

Ekonomista, profesor Witold Orłowski zwraca uwagę, że w końcu musi się zakończyć kursowe szaleństwo franka. Z tego prostego powodu, że frank jest oparty na gospodarce małej Szwajcarii. Kraj ten nie przetrzyma takiego naporu inwestorów. Inaczej wpadnie w recesję. Kiedy inwestorzy się zorientują, że również Szwajcaria może mieć kłopoty, zaczną wyprzedawać franki.

- Podobno szwajcarskie zegarki są eksportowane obecnie poniżej kosztów produkcji, więc to jest odpowiedź na pytanie, jak długo szwajcarscy eksporterzy są w stanie wytrzymać – mówi profesor w "Sygnałach Dnia". Zwraca uwagę, że w dłuższej perspektywie kurs frank-euro jeden do jednego nie utrzyma się, tak jak nie utrzyma się kurs 3,50 zł za jednego franka.

>>>Pełny tekst rozmowy

Witold Orłowski zauważa też, że strefa euro raczej się nie rozpadnie. Gospodarka europejska jest w dużo lepszym stanie niż np. amerykańska. Jeśli szukać gdzieś przyczyny kłopotów, to w Stanach Zjednoczonych, a nie w strefie euro.  – Jest dużo zamieszania i nie można wykluczyć, że w pewnej części jest ono wywoływane celowo – podkreśla.  Profesor zwraca uwagę na dziwną rolę, jaką w calym zamieszaniu pełnią agencje ratingowe, które teraz obniżyły rating Irlandii. - Mamy zagwarantowane kolejnych kilka dni niepokoju na rynkach - mówi gość Jedynki.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Frank pobił rekord, kosztował nawet 3,51 zł

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 09:41
Możliwość częściowego bankructwa Grecji oraz braku wsparcia rządu włoskiego dla walki z zadłużeniem kraju wystraszyły inwestorów. Zaczęli masowo kupować bezpiecznego franka. Jego kurs wobec złotówki sięgał nawet 3,51 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obawy o dług Włoch napędzają spadki na giełdach

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 10:59
Po kryzysie w Grecji, na wieści o problemach z włoskim pakietem mającym zaradzić rosnącemu zadłużeniu tego kraju i rekordowej drożyźnie franka, europejskie notowania giełd od rana są na minusie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panika wyniosła franka na szczyt

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 13:49
Ryszard Petru (ekonomista): Kurs franka już od dawna jest oderwany od rzeczywistości. To wynik paniki na rynkach finansowych.
rozwiń zwiń