Darmowi robotnicy zmieniają otoczenie (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2011 07:56
Stanisław Kolbusz (Ekosystem): Mikroorganizmy od miliardów lat pracują na naszą korzyść i nie wystawiły ani jednej faktury.
Audio

To mikroorganizmy nas udomowiły, a nie my je. Trzeba im nie przeszkadzać w ich pożytecznej pracy. Dzięki mikrobiologi, czyli probiotechnologii, możemy korzystać z dobrodziejstw natury.

Stanisław Kolbusz, prezes Stowarzyszenia EkosystEM - Dziedzictwo Natury, zwraca uwagę, że pożyteczna mikroflora od około czterech miliardów lat sprzyja kształtowaniu ładu i harmonii na Ziemi. I daje przykład Czarnobyla, gdzie przywrócenie życia po awarii elektrowni atomowej i skażeniu promieniotwórczym było możliwe właśnie dzięki mikroflorze.

Niestety ludzkość uwierzyła, że chemia może zastąpić naturę. To dlatego lawinowo zwiększa się liczba alergików. - Dziewięcioro na dziesięcioro dzieci ma alergię – podkreśla gość "Sygnałów Dnia". A logiki ogniw łańcucha pokarmowego nie można zlekceważyć. Trzeba więc szukać skutecznych rozwiązań, aby zaprząc do pracy pożyteczne mikroorganizmy, tzw. priobiotyki. Wykorzystywane są już na przykład w oczyszczalniach ścieków, a lista ich zastosowań jest znacznie dłuższa.

Prezes nie neguje roli chemii i przyznaje, że zrobiła wiele dobrego w naszym życiu. Potrzebna jest jednak równowaga. Daje przykład: – Szukamy sposobu zmniejszenia dwutlenku węgla w atmosferze, ale najlepszym pochłaniaczem są rośliny – mówi. Trzeba więc zrobić wszystko, aby to rośliny wiązały dwutlenek węgla.

Coraz więcej rolników w Polsce nie stosuje środków chemicznych i prowadzi gospodarstwa ekologiczne. Jest ich już 20 tysięcy i wcale nie są to małe, przydomowe plantacje.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że dzięki mikroorganizmom powstają nasze ulubione potrawy: ser, zsiadłe mleko, kiszona kapusta, barszcz biały na zakwasie, chleb na zakwasie, przefermentowany ryż do sushi.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ma 100 mln lat i żyje

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 09:35
Na dnie arktycznego oceanu znaleziono bakterie, których cykl życiowy może trwać nawet 100 milionów lat - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogate życie pępka

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 11:00
Badając florę bakteryjną ludzkiego pępka, naukowcy znaleźli około 1600 szczepów bakterii, z których ponad 600 wydaje się być wcześniej nieznanych - informuje magazyn "New Scientist" .
rozwiń zwiń