Nie tylko "jedynki" są biorące (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 08:23
Katarzyna Piekarska (SLD): Fakt, że kobiety startują na naszych listach z dalszych miejsc, nie oznacza, że nie mają szans w wyborach.
Audio

Tylko cztery kobiety zajmują pierwsze miejsca na listach wyborczych SLD, partii, która domagała się wprowadzenia parytetów i deklaruje, że zabiega o szerszy udział kobiet w życiu publicznym. Jednak zdaniem Katarzyny Piekarskiej, wiceprzewodniczącej SLD to nie znaczy, że panie z lewicy nie mają szans w wyborach.

- Wybory to nie totolotek, gdzie skreśla sie numerki. Tu wybiera sie ludzi. Wyborca jest coraz bardziej świadomy i na liście szuka osoby, z którą się identyfikuje. A teraz jest trend, by głosować na kobiety - przekonuje. Przyznaje, że w jej partii jest "opór" w sprawie. Sama jest jedyną szefową regionu. - Na zarządzie przepchnęłam kilka kobiet. Na mojej liście, w okręgu podwarszawskim, jest dokładnie pół na pół - przekonuje. - Panowie będą czuli oddech koleżanek na plecach i będą się bardziej starać. Mamy dużo kobiet na listach, wspaniałe panie. W niektórych okręgach można wziąć 2 albo i 3 mandaty - dodaje, przekonując, że dalsze miejsca na listach  też bywają "biorące".

>>>Pełny zapis rozmowy do przeczytania

Piekarska mówi, że na listach wyborczych będą wprowadzone drobne korekty. W piątek odbędzie się zarząd "korygujący", który wróci do kilku spornych punktów. Kandydatura Józefa Oleksego może być wzięta pod uwagę, jeśli zdecyduje się on przyjąć propozycję kandydowania z Nowego Sącza.  - To trudny okręg, w którym może powalczyć tylko ktoś znany, popularny jak były premier. Podobną propozycje złożyliśmy Leszkowi Millerowi, który kandyduje z Gdyni, a nie z Łodzi, która jest jego matecznikiem - tłumaczy gość "Sygnałów Dnia".

Piekarska uważa, że PO boi się trudnych tematów - stąd deklaracja marszałka Grzegorza Schetyny, że w tej kadencji Sejmu nie będą dokończone ustawy o związkach partnerskich czy in vitro. - Cztery lata dyskusji to wystarczająco długi czas, aby uchwalić dobre prawo - podkreśla.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(lu)

Czytaj także

Kobiety muszą wygrywać

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 08:30
Katarzyna Piekarska: Listy wyborcze, na których nie ma zasady parytetu, nie powinny być rejestrowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczna nuda zniechęca do głosowania? (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 08:15
Prof. Henryk Domański (socjolog): Ci, którzy interesują się polityką są znużeni i znudzeni konfliktem między Platforma Obywatelską i PiS-em.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczna reklama, a Konstytucja RP

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 16:30
Stanisław Wziątek (SLD): Im mniej środków, de facto publicznych, będzie wydawanych na reklamowanie twarzy polityków poprzez bilbordy czy spoty - tym lepiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat po wyborach: aktorki i celebryci?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 15:00
Izabella Cywińska-Michałowska, Katarzyna Łaniewska, Anna Chodakowska – to tylko niektóre z nazwisk, jakie pojawią się na warszawskich listach do Senatu.
rozwiń zwiń