PSL chce zakazu GMO w całej Europie (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 07:48
Marek Sawicki (PSL): Ponieważ nie możemy dostosować prawa polskiego do europejskiego, to zmieńmy prawo europejskie.
Audio

Polskie Stronnictwo Ludowe ocenia, że w tym, a zapewne i w przyszłym Parlamencie, nie da się dostosować polskiego prawa do prawa europejskiego w zakresie roślin genetycznie modyfikowanych (GMO). Dlatego trzeba pracować nad zmianą prawa europejskiego.

Minister rolnictwa Marek Sawicki uzasadnia, że potrzebne są restrykcyjne przepisy. Obecnie każde państwo Unii Europejskiej ma swobodę w podjęciu decyzji, czy uprawiać rośliny GMO, czy nie. – Trzeba wprowadzić pełen zakaz upraw roślin genetycznie modyfikowanych z jednoczesnym zakazem stosowania pasz z roślin genetycznie modyfikowanych – mówi minister w "Sygnałach Dnia". Ponadto powinien być wprowadzony zakaz importu na teren Europy żywności, która jest produkowana w innych częściach świata z użyciem pasz genetycznie modyfikowanych. – Wtedy mamy uczciwie w całej Europie postawiona sprawę – przekonuje gość Jedynki.

>>>Pełny zapis rozmowy

Marek Sawicki wyjaśnia, że o ile kilka lat temu w Europie panowała pełna swoboda w zakresie prawa dotyczącego roślin modyfikowanych genetycznie, to obecnie zmiany idą w kierunku ograniczenia obrotu GMO. Dodaje, że nie ma na razie stuprocentowej pewności, czy rośliny modyfikowane genetycznie są bezpiecznie. Dlatego też, według ministra, należy podjąć starania o wprowadzenie europejskiego zakazu upraw i obrotu GMO.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Mariusz Syta.

(ag)

Czytaj także

GMO nie będzie zbawieniem dla ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 14:56
- Uważam, że do każdego z argumentów podawanych przez zwolenników genetycznej modyfikacji żywności, przeciwnicy GMO będą w stanie podać wiarygodne kontrargumenty. Dopuśćmy więc do społecznej debaty - mówi ekolożka Agnieszka Kubas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Jedynki: GMO to śmierć polskiego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 19:57
Przed genetycznie modyfikowaną żywnością przestrzegają Janusz Wojciechowski z PiS oraz Stanisław Kalemba z PSL, spierając się, czyja partia uchroni Polaków przed GMO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wiedzą, przeciwko czemu protesują (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 07:53
Marek Sawicki (min. rolnictwa): Przeciwnicy upraw genetycznie modyfikowanych powinni protestować przeciwko importowi pasz i żywności GMO, a nie przeciw ustawie o nasiennictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeciwnicy GMO: weto to dopiero początek batalii

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 15:30
Ekolodzy i rolnicy z zadowoleniem przyjęli zawetowanie przez prezydenta ustawy o GMO. Jednak, jak tłumaczy Greenpeace, to „dopiero początek batalii o Polskę wolną od GMO”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samymi procesami wyborów się nie wygra

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 07:48
Bronisław Komorowski: Trzeba pokazać własne dokonania, ale procesy mogą ucywilizować kampanię wyborczą.
rozwiń zwiń