Starość nie radość? (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 08:15
Prof. Piotr Błędowski (kierownik projektu "PolSenior"): wyniki badań nie potwierdzają powszechnej opinii, że osoby starsze to osoby pesymistyczne, zgryźliwe i pesymistycznie nastawione do świata.
Audio
  • Starość nie radość? - rozmowa z realizatorami projektu "PolSenior"
Starość nie radość? (wideo)
Foto: Glow Images/East News

Starzy ludzie to w większości optymiści, na depresję cierpi tylko 30 procent z nich - wynika z największego w Polsce badania ludzi w wieku 65 + "Polski senior - samotny optymista… czyli aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce - raport z badania", wykonanego na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Analizy do projektu "PolSenior" trwały cztery lata. Udział w nich wzięło ponad czterdzieści ośrodków badawczych.  

Badanie, jak tłumaczył prof. Błędowski, miało dostarczyć wiedzy o tym, jak wygląda sytuacja osób starszych w Polsce. – Bardzo mało wiemy o starości, a ponieważ mało o niej wiemy, to bardzo często się jej boimy – stwierdził kierownik projektu "PolSenior".

Twórcy
Twórcy raportu: Prof. Piotr Błędowski i dr Małgorzata Mossakowska w studiu Jedynki

Z raportu wynika między innymi, że podstawą egzystowania osób starszych jest rodzina i opieka rodzinna. Jednak jeśli w wyniku obiektywnych procesów rodzina traci na znaczeniu i osoba starsza nie ma w niej żadnego wsparcia, to w tę przestrzeń nie wchodzi żadna inna instytucja czy organizacja. – Albo rodzina, albo nikt – reasumuje gość "Sygnałów Dnia". – To jest problem w przypadku tych osób, które wymagają stałej, regularnej pomocy – dodaje.

Badanie pokazuje również, że ludzie starsi akceptują objawy chorób, nazywając je "objawami starości". W wyniku czego, jak stwierdziła dr Małgorzata Mossakowska, koordynator projektu "PolSenior", bardzo często mimo opieki lekarskiej nie są wykonywane podstawowe badania diagnostyczne.

Interdyscyplinarne badanie pomogło ustalić także, jak wygląda skala zapotrzebowania na pomoc w różnym wieku łącznie z najstarszymi oraz jak będą starzeli się Polacy w ciągu najbliższych lat. – Wiemy, jak ten proces będzie przebiegał w ciągu kolejnych dziesięcioleci. Badanie powinno w związku z tym służyć sformułowaniu wniosków, jak prowadzić politykę wobec osób starszych w kolejnych latach – tłumaczył prof. Piotr Błędowski. – Ten raport powinien otwierać dyskusję na temat tego, jak tę politykę kształtować – dodał. Nadmienił jednak, że również społeczeństwo musi z większą stanowczością domagać się prowadzenia polityki wobec osób starszych, uwzględniania ich potrzeb.

Rozmawiali Wiesław Molak i Mariusz Syta.

Czytaj więcej >>>

(mb)

Zobacz więcej na temat: POLSKA depresja

Czytaj także

Polska – to nie jest kraj dla starych ludzi (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 07:15
Paulina Sobiesiak (Instytut Spraw Publicznych): Z badań Instytutu wynika, że za 25 lat jedną trzecią polskiego społeczeństwa będą stanowić osoby starsze.
rozwiń zwiń