X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śmierć jest fragmentem życia (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 07:58
Gdyby ludzkie umieranie było pozbawione sensu, to wszystko inne też byłoby problematyczne - powiedział ojciec Wacław Oszajca.
Audio
  • Wacław Oszajca, jezuita: Śmierć jest fragmentem życia

Znany jezuita i poeta, gość radiowej Jedynki, dodał, że nie warto oszukiwać śmierci, która jest nieunikniona. Warto natomiast traktować ją jako coś, co już przychodzi. Ciągle bowiem umierają nasi bliscy i uczą nas, jak dalej być z nimi. Także my wszyscy zmieniamy się z biegiem czasu.

Duchowny podkreślił, że człowiek nie powinien poprzestać za żalu za tymi, którzy odeszli. Pokazywałoby to bowiem, że chcemy więcej niż potrafimy. – Nie ma się czym marwić. Przed nami jeszcze sporo czasu i wieczności – powiedział ojciec Oszajca. Według kapłana słabość człowieka, któremu trudno czynić dobro, może doprowadzić do rozpaczy. Jednak z drugiej strony brak dobra skłania do poszukiwania jego źródła.

>>>Pełny zapis rozmowy

Zdaniem ojca Oszajcy, chrześcijańska nauka o zaświatach pokazuje nam, że nie powinniśmy osądzać innych ludzi, gdyż nie znamy ani ich, ani siebie. – Zaskakujemy siebie samych, zaskakują nas inni ludzie, co pozwala mieć nadzieję, że kiedyś to zaskoczenie będzie jeszcze większe – powiedział jezuita. Przypomniał, że refleksja człowieka nad sprawami ostatecznymi przyczyniła się do powstania wspaniałych dzieł kultury. Komentując fakt, że liczba mieszkańców Ziemi przekroczyła siedem miliardów, ojciec Oszajca powiedział, że biblijny fragment "Czyńcie sobie ziemię poddaną" może prowadzić do walki i zabijania. Jednak Biblia mówi też, aby użyźniać ziemię, by stawała się ogrodem Eden. Powinniśmy więc pomyśleć, jak teraz żyć, aby tej ziemi wystarczyło dla wszystkich – powiedział duchowny.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.

(ag)

Zobacz więcej na temat: Sygnały Dnia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O zmarłych dobrze albo wcale

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 09:00
Tadeusz Iwiński (SLD): Ostatecznie czas rozstrzyga o wszystkim. Małgorzata Kidawa-Błońska (PO): Zaduszki to czas podsumowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śmierć? Każdemu polecam!"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 22:00
Rozmowa „listopadowa” z perspektywą Wszystkich Świętych i Zaduszek, inspirowana książką znanego dominikanina o. Joachima Badeniego o prowokacyjnym tytule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd dynia na Zaduszki - halloweenowe tradycje

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 17:32
Z wydrążonych dyń robiono latarnie, by zbłąkane dusze mogły trafić w zaświaty - mówi Amudena Rutkowska z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaduszki czy Halloween? Tradycja kontra zabawa

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 01:30
Polacy coraz częściej świętują Zaduszki na wesoło. Halloween to często okazja do zabawy w klimacie zaświatów i upiorów.
rozwiń zwiń