X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cierpliwość wobec Litwy się skończyła (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 07:46
Roman Kuźniar (doradca prezydenta): Litwini mają problemy z respektowaniem tego, do czego w traktacie w 1994 roku się zobowiązali.
Audio

Roman Kuźniar, doradca prezydenta do spraw międzynarodowych, krytykuje w radiowej Jedynce brak porozumienia z Litwą w sprawie tamtejszej ustawy oświatowej. Jednoznacznie obwinia za to Litwinów.

– Myśmy trochę rozpuścili naszych braci Litwinów, trochę żeśmy ich zepsuli – zauważa profesor w "Sygnałach Dnia". Tłumaczy, że stwarzaliśmy Litwinom wrażenie, iż rezerwuar wyrozumiałości dla ich kompleksów w odniesieniu do Polski jest, po naszej stronie, niewyczerpany. – Myśleli, że mogą grać na zwłokę, troszkę mataczyć właściwie bez końca. Bo nie wypada, żeby taki duży kraj, z którym mieli pogmatwane stosunki historyczne, ich przyciskał – dodał.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Doradca prezydenta chwali rząd, że usztywnił swoje stanowisko wobec Litwy. Premier Donald Tusk nie zgodził się na propozycję premiera Litwy, by powoływać kolejne grupy robocze. Szef polskiego rządu uznał za niesatysfakcjonujące dotychczasowe rezultaty prac polsko-litewskiego zespołu do spraw edukacji.

Jak przypomina Roman Kuźniar, sprawa nierespektowania praw polskiej mniejszości spowodowała, że traktat z Litwą był ostatnim, jaki Polska podpisała ze swoimi sąsiadami po upadku komunizmu.

Gość Jedynki uważa również, że w polityce Ukrainy brak jednoznaczności. Prof. Kuźniar wyraził żal, że szansa, aby uchylić Ukrainie drzwi do Unii Europejskiej, wydaje się być stracona. Utrata tej szansy to, zdaniem politologa, przejaw niedojrzałości tego kraju, który ma problem z własną tożsamością narodową. Brak umowy nie jest bowiem porażką Polski, która bardzo zabiegała o podpisanie paktu stowarzyszeniowego Unii z Ukrainą. – To porażka Ukrainy. Ale w końcu Ukraina będzie musiała otworzyć się na Europę – mówi Roman Kuźniar.

Doradca prezydenta oczekuje od polskiego rządu, aby określił swoją politykę europejską. Jego zdaniem jest dużo pytań, na które polski rząd nie udziela odpowiedzi. Tych odpowiedzi nie było w expose premiera, który zapowiedział, że założenia polskiej polityki zagranicznej przedstawi za kilka tygodni minister Radosław Sikorski. A z dotychczasowych zapowiedzi o tym, że chcemy być w centrum Europy, nic nie wynika. – Chcemy być mistrzem Europy, ale nie wiadomo, w jakiej konkurencji i w jaki sposób – ocenia gość Jedynki. Uważa, że opinia publiczna ma prawo oczekiwać daleko bardziej wyczerpujących wyjaśnień.

Rozmawiali Mariusz Syta i Andrzej Żak.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwini boją się Polaków (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 07:15
Prof. Roman Kuźniar (doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych): Nie potrafimy zapewnić naszych litewskich partnerów, że ze strony Polaków nic im nie grozi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na Litwie uznawani są za zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 13:00
- Relacje polsko-litewskie są napięte od czasów odzyskania niepodległości przez naszych sąsiadów - mówi Roman Kuźniar, doradca prezydenta do spraw międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy obowiązek zadbać o Polaków na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 12:15
Łukasz Abgarowicz (PO): Wiele już z Litwinami uzgadnialiśmy. Oni przez lata nie spełniają najprostszych postulatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Integracja z UE jest dla Ukrainy ważna"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 19:35
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się we Wrocławiu z prezydentami Polski i Niemiec Bronisławem Komorowskim i Christianem Wulffem.
rozwiń zwiń