Islamiści nie są tacy źli (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2011 09:05
Dr Jan Bury (UKSW): Partie związane z Bractwem Muzułmańskim wcale nie muszą wprowadzać szariatu, wręcz odwrotnie – mogą być gwarantem demokratyzacji.
Audio

Od Maroko po Syrię, jeden po drugim upadają autorytarne, despotyczne reżimy. Świat muzułmański gwałtownie się zmienia. Odchodzą dyktatorzy jeszcze z czasów zimnej wojny – mówi dr Jan Bury z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Serię rozpoczęło odejście prezydenta Tunezji, Ben Alego, który zbiegł do Arabii Saudyjskiej. – Wybory, które odbyły się w zeszłym miesiącu, wygrała partia muzułmańska, która wcale nie musi być taka zła – tłumaczy. W Maroku też wygrało ugrupowanie o charakterze muzułmańskim i wcale nie zamierza wprowadzać szariatu. Zwłaszcza że kontrolę – także w sferze religijnej – zachował król.

– Islam to bardzo specyficzna religia, która właściwie może funkcjonować tylko w powiązaniu z państwem muzułmańskim. Takim ucieleśnieniem sprawiedliwego, służącego wiernym państwa jest kalifat. Zniesiono go w 1924 roku. Kolejną próbą stworzenia muzułmańskiego państwa był rok 1979 w Iranie, ale ta rewolucja spotyka się z pewnymi problemami – uważa gość Jedynki.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Komentując wybory w Egipcie, dr Bury mówi, że trudno stwierdzić, czy są one w pełni demokratyczne (nie wpuszczono międzynarodowych obserwatorów), ale z pewnością jest jakiś postęp. – Startuje wiele partii, Egipcjanie masowo ruszyli do urn – mówi. Ekspert opowiada o specyfice egipskich wyborów: agitacji, która zaczęła się właściwie dopiero w momencie rozpoczęcia głosowania i obrazkowych kartach wyborczych, na których niepiśmienni wyborcy zostawiają odcisk palca.

Dr Jan Bury uważa, że jako następny upadnie reżim syryjski. Temu mają zresztą służyć sankcje, które nałożyła Liga Państw Arabskich w związku z tym, że do Syrii nie wpuszczono obserwatorów mających doglądać zawieszenia broni. ONZ opublikował raport, z którego wynika, że syryjski rząd uczestniczył w zbrodni przeciwko ludzkości. – Dla innych państw muzułmańskich rząd mordujący wiernych jest bezbożny – opowiada ekspert.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(lu)

Czytaj także

UE nałożyła sankcje na Syrię. "Ludzie powinni mieć prawo demonstrować"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 08:30
Wspólnota po raz pierwszy ukarała syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, na czarnej liście znaleźli się także inni przedstawiciele syryjskich władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arabowie nie godzą się na "grubą kreskę"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 17:12
Patrycja Sasnal (politolog): Tunezyjczycy i Egipcjanie oczekują, że dyktatorom i ludziom, którzy dla nich pracowali, zostanie wymierzona sprawiedliwość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geopolicity: arabska wiosna kosztowała 55 miliardów dolarów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 10:00
Taką wycenę protestów w krajach arabskich przedstawiła grupa konsultingowa Geopolicity. Wg Geopolicity najwyższą cenę zapłaciły Egipt, Syria i Libia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władze Syrii się ugięły i przyjęły plan pokojowy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 11:05
Władze w Damaszku zaakceptowały bez zastrzeżeń plan pokojowy Ligii Arabskiej dla Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izrael ma tajną broń przeciwko Iranowi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 07:30
Gdy Iran pracował nad programem atomowym, Izrael zainwestował miliardy dolarów w najnowsze technologie, umożliwiające prowadzenie wojny cybernetycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa u Obamy: gospodarka, Iran, Syria..

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 21:55
Po spotkaniu z przywódcami UE prezydent Barack Obama wyraził nadzieję, że kryzys zadłużenia w Europie zostanie rozwiązany i zadeklarował pomoc ze strony USA.
rozwiń zwiń