Radykalne decyzje w UE ciągle przed nami (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 07:44
Witold Waszczykowski (PiS): Wielu przywódców myśli iluzjami, że da się jeszcze coś odsunąć.
Audio

Poseł PiS Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, uważa, że podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu Unii Europejskiej nie zostaną podjęte żadne przełomowe decyzje w sprawie zażegnania kryzysu w strefie euro.

- To będzie szczyt, który odsuwa decyzje - prognozuje poseł w radiowej Jedynce ("Sygnały Dnia"). Jego zdaniem przywódcy państw Unii chcą kupić czas, bo w wielu kluczowych państwach zbliżają się wybory. Dlatego nie należy spodziewać się rewelacji i rewolucji.

Polityk podkreśla, że znamy już główne założenia reform. - Ten szczyt będzie próbował odwrócić nastroje tzw. rynków i przywrócić zaufanie do krajów strefy euro - przewiduje gość Jedynki. Jego zdaniem wielu przywódców myśli iluzjami, że da się jeszcze coś odsunąć w czasie. Dlatego poseł uważa, że radykalne decyzje ciągle są jeszcze przed nami.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Były wiceminister sądzi, że rozpad strefy euro nie byłby katastrofą: pociągałby za sobą koszty, jednak długofalowo mógłby okazać się korzystny. Zdaniem Waszczykowskiego oznaczałoby to powrót do walut narodowych, czego pozytywnym efektem byłoby odzyskanie przez państwa mechanizmów, które pozwoliłyby prowadzić własną politykę fiskalną i gospodarczą. Teraz państwa strefy euro są związane choćby decyzjami Europejskiego Banku Centralnego.

Poseł PiS dodaje, że Unia Europejska nie powinna zastępować państwa i narzucać krajom członkowskim niekorzystnych przemian politycznych. To właśnie państwa powinny wprowadzać reformy, a nie powinna ich wymuszać Unia. Waszczykowski zwrócił uwagę, że Polska nie powinna prowadzić polityki europejskiej kosztem naszego interesu narodowego.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barroso: traktat można zmienić w ciągu kilku miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 07:00
Szef Komisji Europejskiej nie sprzeciwia się pomysłom zmiany traktatów. Według niego realistyczny termin ich wprowadzenia to cztery-pięć miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PJN krytykuje polską prawicę (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 08:00
Paweł Kowal (eurodeputowany PJN): Nie może do Europy płynąć sygnał, że polska prawica nie ma nic do powiedzenia w sprawach europejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwa Unii wrócą do walut narodowych?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 08:17
Jan Bury (PSL): w razie niepowodzenia w Unii można powrócić do euro jako waluty rozliczeniowej. Ten pomysł Waldemara Pawlaka to na razie "przemyślenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia przestaje istnieć

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 12:15
Paweł Zalewski (eurodeputowany Platformy Obywatelskiej): Ta Unia, która do tej pory istniała, właściwie przestaje istnieć na naszych oczach i to w błyskawicznym tempie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawlak: chce powrotu walut narodowych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 15:30
Wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak proponuje, by euro pozostało jedynie jednostką rozliczeniową, a kraje Unii mogły korzystać z walut narodowych.
rozwiń zwiń