Unia musi się dziś zdeklarować (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 07:47
Marek Borowski (b. min. finansów): Dzisiaj kluczową sprawą jest to, żeby państwa opowiedziały się, czy są gotowe na zmiany traktatu lizbońskiego.
Audio
Marek Borowski w studiu radiowej Jedynki
Marek Borowski w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Marek Borowski, senator niezależny i niezrzeszony, były minister finansów w rządzie SLD-PSL i były marszałek Sejmu, uważa, że rozpoczynający się dziś szczyt przywódców państw Unii Europejskiej jest bardzo ważny.

– Państwa muszą się zdeklarować, czy są gotowe na zmiany w traktacie, umożliwiające wprowadzenie automatycznych sankcji za naruszanie dyscypliny finansowej – mówi polityk w radiowej Jedynce ("Sygnały Dnia"). Przyznaje, że działania Unii w obronie euro zostały podjete zbyt późno. Przypomina, że sprawa nadmiernego zadłużenia narastała od dawna.

Senator wyjaśnia, że w okresie koniunktury gospodarczej przymykano na ten problem oko, a nawet dwa wiodące w Unii państwa – Francja i Niemcy – naruszały dyscyplinę. Ale kiedy wybuchł kryzys i trzeba było łatać finanse dodatkowymi kredytami, okazało się, że zadłużenie jest nadmierne. Teraz Europa musi sobie poradzić sama, bo Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w którym dominują Stany Zjednoczone, nie chce udzielić Unii kredytów.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Marek Borowski uważa, że podczas spotkania w Brukseli muszą zapaść decyzje, które uspokoją sytuację na europejskich rynkach finansowych. Zdaniem senatora, unijni przywódcy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i będą zdeterminowani, żeby zażegnać kryzys. Były minister finansów zwraca uwagę, że aby sytuacja na rynkach się uspokoiła, należy zwiększyć fundusz pomocy krajom, które są w kłopotach finansowych lub musi dojść do interwencji Europejskiego Banku Centralnego.

Szczyt w Brukseli rozpoczyna się dziś kolacją o 19.30. Rozmowy będą kontynuowane jutro.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.

(ag)

/ Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radykalne decyzje w UE ciągle przed nami (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 07:44
Witold Waszczykowski (PiS): Wielu przywódców myśli iluzjami, że da się jeszcze coś odsunąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europie brakuje wizjonerów (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 09:24
Piotr Wawrzyk (politolog): Unijni politycy nie mają pomysłu, w którą stronę poprowadzić Unię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawska giełda jedną z gorszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 10:49
W Warszawie ostatnie miesiące przyniosły kilkudziesięcioprocentowe spadki. Chociaż zdarzały się też "perełki", na których można było zarobić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier bez mandatu?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 18:22
Krzysztof Szczerski (PiS): W większości krajów europejskich przed zbliżającym się szczytem Unii Europejskiej odbywają się debaty parlamentarne. Polski premier nie przedstawił nam polskiego stanowiska.
rozwiń zwiń