X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaruzelski chciał pełnego monopolu (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 09:05
Prof. Rafał Habielski (historyk): Generał chciał przywrócić czystość doktrynalną systemu, która została zaburzona przez powstanie Solidarności.
Audio

Stan wojenny był gigantyczną operacją o charakterze polityczno-wojskowym, przygotowywaną zapewne od sierpnia 1980 roku – mówi prof. Rafał Habielski, historyk z UW. Zwraca uwagę, że obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego nie ma żadnej daty, nie wiadomo, kto dokładnie je podpisał – jakiś anonimowy Przewodniczący Rady Państwa. Do dziś nie udało się ustalić, gdzie obwieszczenia były drukowane.

– Stan wojenny był bezprawny, choćby dlatego, że w tym czasie obradował Sejm. W takim przypadku Rada Państwa (kolegialne ciało będące głową państwa) nie miała dostatecznych kompetencji. Zresztą jej członkowie zostali w pewien sposób przymuszeni – utrzymuje gość "Sygnałów Dnia".

Tłumaczy, że nie może zgodzić się z "figurą retoryczną" mniejszego zła. Jego zdaniem to wersja gen. Jaruzelskiego, który oczywiście ma do niej prawo, ale mniejsze zło zakłada bezprecedensowość takiego wydarzenia. – Tymczasem użycie siły dla rozwiązywania konfliktu społecznego nie było bez precedensu w PRL. Co więcej, dla gen. Jaruzelskiego było normalnym rozwiązaniem takiego problemu: od Czechosłowacji w '68 roku, poprzez wydarzenia Grudnia – tłumaczy prof. Habielski.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Pojęcie zamachu stanu – jego zdaniem – z kolei nie jest dostatecznie precyzyjne: oznacza raczej sytuację, w której ktoś władzy nie ma i ją zdobywa. – Można go co najwyżej użyć w znaczeniu przenośnym, ponieważ "Solidarność" w pewien sposób uszczupliła władze biura politycznego – mówi. Uważa, że Jaruzelskiemu chodziło  o odzyskanie pełnego monopolu, przywrócenie czystości doktrynalnej systemu.

– Bo jak inaczej tłumaczyć takie posunięcia, jak rozwiązanie Związku Literatów Polskich czy wyrzucenie z teatrów Adama Hanuszkiewicza i Gustawa Holoubka? – dodaje.

W opinii historyka dopóki nie poznamy zawartości rosyjskich archiwów, nie możemy stwierdzić, czy groziła nam interwencja radziecka. – Rozwiązanie problemu polskimi rękoma było dla Moskwy, zaangażowanej wówczas choćby w Afganistanie,  wygodniejsze – mówi.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowiski i Wiesław Molak.

(lu)

Z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio uruchamia specjalny serwis tematyczny. Już od wtorku, 13 grudnia, zapraszamy na stronę stanwojenny.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Jaruzelski przeprosił za stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 07:00
Generał wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że decyzję o jego wprowadzeniu podjąłby ponownie, ale przeprasza tych, którzy ucierpieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jaruzelski próbuje uniknąć odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 06:38
Zdaniem historyka profesora Jerzego Eislera tłumaczenia generała Jaruzelskiego jakoby stan wojenny był "mniejszym złem" są próbą uniknięcia odpowiedzialności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Glemp o rozliczeniu 1981: cierpimy na niedowład

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 09:04
Kard. Józef Glemp uważa, że w Polsce przez ostatnich 30 lat zabrakło moralnych autorytetów, dzięki którym można by było dokonać rzetelnej oceny okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i jego skutków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Miller: Nie będę dzielił, będę łączył (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 07:42
Leszek Miller (SLD): Postarałem się, żeby każdy, kto ma coś do powiedzenia, znalazł się w zarządzie SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Dobbs: Jaruzelski to ani bohater, ani zdrajca

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 07:30
Były korespondent amerykańskiego dziennika w Warszawie uważa, że gen. Wojciech Jaruzelski ma podstawy, aby twierdzić, że wybrał mniejsze zło.
rozwiń zwiń