Pierwszy polski satelita poleciał w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 09:30
Dziś z europejskiej bazy kosmicznej w Gujanie Francuskiej wystartował pierwszy polski satelita - PW-Sat.
Audio
PW-Sat
PW-SatFoto: pw-sat.pl

Urządzenie skonstruowali studenci Politechniki Warszawskiej z pomocą ekspertów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Jeden z autorów projektu, Łukasz Pochwała z Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej wyjaśnia w radiowej Jedynce, że – przekornie mówiąc – satelita odniesie sukces, kiedy jak najszybciej spadnie na ziemię. – Celem eksperymentu jest wypróbowanie systemu, który będzie powodował, że nieużywane już satelity będą szybciej schodziły z orbity i dojdzie do ich samospalenia w atmosferze ziemskiej – mówi w "Sygnałach dnia" konstruktor. Wokół Ziemi krąży trzy tysiące nieaktywnych satelitów. Zagrażają tym czynnym: dochodziło już do zderzeń kosmicznego śmiecia z aktywnymi satelitami.

Wymyślony przez Polaków system polega na tym, że na orbicie z satelity zostanie wypuszczony "ogon", który spowoduje jego wyhamowanie i szybsze wejście w atmosferę. Ponieważ twórcy PW-Sat wygrali konkurs na taki projekt, to na orbitę urządzenie zostanie wyniesione za darmo.

Łukasz
Łukasz Pochwała (P) i Andrzej Kotarba (L) w studiu radiowej Jedynki

Doktor Andrzej Kotarba z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk mówił, że jeśli misja zakończy się sukcesem, twórcy satelity będą mogli zarobić na swoim przedsięwzięciu. Do tej pory testowano zaledwie jeden podobny system, ale tamten eksperyment nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

PW-Sat to satelita typu cube, a więc jest to sześcian. Ma wielkość mniej więcej kostki Rubika i waży kilogram. Wraz z PW-Sat na pokładzie rakiety Vega poleciało osiem innych satelitów.

Rozmawiali Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski.

(ag)

Zobacz start rakiety Vega z polskim satelitą na pokładzie.

Czytaj także

Zofia - "polskie" imię dla satelity Galileo

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 15:57
Za kilka lat na orbitę zostanie wysłany satelita, który będzie nosić imię Zofia. To dzięki Zosi Ćwir, która zwyciężyła w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Komisję Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GPS nie zwalnia od myślenia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 11:30
Bezgraniczne zaufanie do systemu nawigacji satelitarnej może sprowadzić nas na manowce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy polski satelita startuje w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 20:58
13 lutego wystartuje rakieta Vega z pierwszym polskim satelitą PW-Sat, który został w całości zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń