Wycofanie się z ACTA to pokazówka Tuska (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 11:10
Janusz Palikot (Ruch Palikota): Ta decyzja wynika z oceny, iż Platformie Obywatelskiej się to nie opłaca. Przez ACTA stracili poparcie nie tylko wśród młodych.
Audio
Janusz Palikot
Janusz PalikotFoto: PR / Wojciech Kusiński

W opinii gościa Jedynki Donald Tusk wycofuje się z ratyfikacji umowy ACTA ze względów wizerunkowych. Premier zaproponował przywódcom Europejskiej Partii Ludowej - frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należy Platforma Obywatelska - odrzucenie ACTA.

Zdaniem Janusza Palikota Polacy potraktowali sprawę ACTA jako zagrażającą wolnościom obywatelskim. Według polityka problem ACTA pokazał, iż w krajach Europy narasta świadomość, że jesteśmy coraz bardziej inwigilowani przez aparat państwowy.

Odnosząc się do zaplanowanych na przyszły tydzień konsultacji premiera z ministrami, Palikot wyraził zdziwienie, że Donald Tusk obsadził Joannę Muchę na stanowisku ministra sportu przed tak ważnym wydarzeniem jak EURO 2012. Zdaniem posła poprzedni minister sportu lepiej wypełniał swoje obowiązki, a Mucha nie zna się na tym, co robi. Palikot dodał, że nie powinno być tak, iż Joanna Mucha jednocześnie pełni funkcję szefowej komitetu bezpieczeństwa EURO 2012. Mówiąc o ewentualnym poparciu dla planów podniesienia wieku emerytalnego, Janusz Palikot powiedział, że sprawa nie jest przesądzona. Dodał, że premier z uwagą wysłuchał propozycji Ruchu Palikota dotyczących żłobków i opieki nad dziećmi. Nadmienił również, że rząd powinien przedstawić propozycję zwiększenia liczby miejsc pracy dla starszych osób.

Podkreślił, że jego Ruch nie będzie współpracował z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, dopóki jego przewodniczącym będzie Leszek Miller. Skomentował w ten sposób wczorajszą decyzję Sojuszu o rezygnacji z udziału we wspólnych obchodach Święta Pracy. Zdaniem Janusza Palikota Leszek Miller ma wiele grzechów na sumieniu i SLD powinien wybrać innego lidera.

Rozmawiał Mariusz Syta.

(mb)

Czytaj także

Polska przeciwko ACTA

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 15:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie dla ACTA. List Tuska do europosłów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 19:06
Premier zaproponował przywódcom partii Europejskiej Partii Ludowej - frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należy PO - odrzucenie porozumienia ACTA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaże wpłynęły na Tuska? Palikot przewiduje

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 20:30
Janusz Palikot uważa, że zmiana stanowiska szefa rządu wobec ACTA podyktowana jest spadającymi sondażami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdybym ustąpił... czyli jak Tusk zmieniał zdanie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 06:41
Premier przeszedł długą drogę, aby postanowić o wstrzymaniu swojego poparcia dla kontrowersyjnej umowy handlowej ACTA.
rozwiń zwiń