Co trzeci Polak nie dożyje 65 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 11:14
Witold Zatoński (onkolog): Nie będzie komu pracować po przedłużeniu wieku emerytalnego. Jedna trzecia mężczyzn umrze, zanim doczeka emerytury.
Audio
Co trzeci Polak nie dożyje 65 roku
Foto: Glow Images/East News

W Europie zachodniej zaledwie 5 proc. kobiet nie dożywa wieku 65 lat. W Polsce ten wskaźnik jest gorszy, a wśród mężczyzn jest niemal tragicznie. - To świadczy o ogromnej luce między wschodem i zachodem kontynentu, jeśli chodzi o dostęp do służby zdrowia - mówi profesor Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów przy warszawskim Centrum Onkologii. Zauważa, że jest to też przyczynek do dyskusji o podwyższeniu wieku emerytalnego. - Kto będzie pracował po 65 roku życia? - zastanawia się profesor.

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że w ciągu 20 lat doszło w Polsce do rewolucji zdrowotnej w wykrywaniu i leczeniu raka. Zwraca w "Sygnałach dnia" uwagę, że niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka i zapobieganie nowotworom poprzez zdrowy tryb życia. Dodał, że porównując z krajami zachodnimi, w Polsce jest jeszcze na tym polu wiele do zrobienia. Profesor Zatoński zaznaczył, że nadal najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn jest rak płuc. Jednak z roku na rok jest coraz lepsza wykrywalność we wczesnym stadium.

Również wśród kobiet rak płuc występuje coraz częściej. - Kobiety urodzone między 1960 a 1980 rokiem są najbardziej rozpalone - diagnozuje Witold Zatoński. Precyzuje, że chodzi o palenie papierosów. Ale częściej występującym nowotworem wśród kobiet jest rak szyjki macicy. Gość Jedynki podkreśla, że obecnie wiadomo wszystko o tym nowotworze, który jest wywoływany przez wirus. I może być całkowicie wyleczalny, jeśli zacznie się go leczyć we wczesnej fazie rozwoju. Dlatego tak ważne są badania, a zbyt wiele Polek, w różnym wieku, je zaniedbuje.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(ag)

Czytaj także

Rak nie jest już chorobą, która oznacza śmierć

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2010 10:38
Doktor Grzegorz Luboiński z Polskiej Unii Onkologii zachęca do udziału w badaniach, które pozwalają na wczesne wykrycie raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bekon i kiełbaski powodują raka

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 13:57
Wystarczy 50g przetworzonego mięsa dziennie, by podnieść ryzyko zachorowania na raka trzustki o 19 proc. - dowodzą szwedzcy naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr o walce z rakiem: mam wewnętrzny spokój

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2012 16:00
- Mam poczucie, że idę w odpowiednim kierunku. Tak mi też podpowiada organizm – powiedział w rozmowie z TVN Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, czy nie masz raka! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 10:07
Polacy niechętnie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych. O takiej możliwości w Światowym Dniu Walki z Rakiem przypominają onkolodzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można wyleczyć raka (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 10:38
Alicja Chybicka (lekarz): Wszystkie dziewczynki powinny być zaszczepione przeciwko rakowi szyjki macicy. Przez państwo.
rozwiń zwiń