To już trzynaście lat w NATO (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 09:00
W 1991 roku Lech Wałęsa nie mógł się spotkać z sekretarzem NATO w kwaterze głównej, żeby nie denerwować innych państw - wspominała Maria Wągrowska.
Audio
To już trzynaście lat w NATO (wideo)
Foto: fot. W. Kusiński, Polskie Radio

Kiedy upadał Układ Warszawski nasza armia liczyła 400 tysięcy żołnierzy – wspominała w "Jedynce" Maria Wągrowska (Stowarzyszenie Euroatlantyckie).

W NATO jesteśmy już 13 lat i trudno sobie wyobrazić inny scenariusz. Maria Wągrowska przypomniała jednak, że w latach 90-tych były koncepcje alternatywne do NATO, na przykład by zachować tak zwaną „aktywną neutralność”. Ostatecznie zwyciężył wariant dołączenia do Sojuszu.

Członkowstwo w NATO wiąże się także z restrukturyzacją armii – kiedyś polskie wojsko liczyło 400 tysięcy żołnierzy.  W Polsce nie ma zagrożenia zmasowanym atakiem, a redukcja liczebności wojsk to tendencja ogólnoświatowa.  – mówił Maria Wągrowska.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Wągrowska mówi, że pamięta okres przygotowań do wejścia do NATO bardzo dobrze. Była pierwszym korespondentem Polski akredytowanym przy NATO. Znała osobiście sekretarza generalnego NATO Manfreda Wernera. Wspomina wizytę Lecha Wałęsy w Brukseli w 1991 roku, spotykał się z Manfredem Wernerem w polskiej ambasadzie, a nie w kwaterze głównej NATO, żeby nie „denerwować” otoczenia. Kolejna wizyta półtora miesiąca później odbyła się już w siedzibie NATO.  Dodała, że to dyplomaci niemieccy i amerykańscy pierwsi zaczęli myśleć o tym, co będzie, jeśli do Sojuszu dołączą Polska, Czechy i Węgry.

12 marca przypada 13. rocznica wstąpienia Polski do NATO.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komorowski w Kabulu: chcemy pomóc po 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 12:45
Prezydent Bronisław Komorowski przypomniał, że działania w Afganistanie trwają dłużej niż II wojna światowa. Trzeba z tego zacząć wyciągać ostateczne wnioski - mówił w czasie wizyty w polskiej bazie Ghazni prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koziej: czy będzie komu pomagać w Afganistanie?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 07:50
Rok 2014 to już będzie operacja ewakuacyjna z Afganistanu –zapowiadał w „Sygnałach Dnia” Stanisław Koziej. Co będzie dalej – zależy od sytuacji w tym kraju.
rozwiń zwiń