"Każdy wirus komputerowy jest groźny" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 10:33
W ubiegłym roku w polskim internecie odnotowano ponad 21 milionów niebezpiecznych incydentów - wynika z raportu CERT Polska.
Audio
Każdy wirus komputerowy jest groźny (wideo)
Foto: SXC.hu

Niemal połowa tych incydentów była wynikiem działania botów, służących cyberprzestępcom do przejmowania kontroli nad komputerami użytkowników. - Bot to jest skrót od robota. W wyniku działania bota nasz komputer staje się urządzeniem, nad którym my nie mamy już władzy, staje się rozsiewcą śmieci, mogą to być zarówno wirusy jak i spam - wyjaśnia gość "Sygnałów dnia" Programu Pierwszego Polskiego Radia Adam Kwiatkowski z serwisu Technowinki.
Jak wynika z raportu, najwięcej tych botów znajdowało się w sieciach operatorów, którzy dostarczają internet odbiorcom indywidualnym. - Najczęściej użytkownicy indywidualni nie mają dobrych zabezpieczeń, to jest powód, dla którego mamy tak dużo zakażeń wśród osób indywidualnych. I to  niezależnie od tego, jakiego mają operatora - mówi Kwiatkowski. Dostawca internetu - jak podkreśla ekspert - nie może nas zabezpieczyć przed wirusami, bo będzie to wtrącanie się w zakres tego, co robią użytkownicy na swoich komputerach.
Zdaniem Kwiatkowskiego największy problem to brak edukacji. Użytkownicy internetu powinni chronić swój komputer korzystając z programów antywirusowych. - Program antywirusowy to jest program, który ma pomóc użytkownikom, a nie im szkodzić. Warto z niego korzystać, warto uaktualniać bazę wirusów i robić pełen skan raz w tygodniu - zaleca. Podkreśla, że każdy wirus jest groźny.
W opinii Kwiatkowskiego, przy doborze programu antywirusowego nie powinniśmy kierować się ceną, a renomą dostawcy. - To powinna być duża, zaufana firma, która często aktualizuje stan bazy wirusów - mówi. Dodaje, że bezpłatne programy - jeśli spełniają te warunki - również są dobre.

CERT(Computer Emergency Response Team) Polska jest zespołem powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet. Raport można przeczytać tu>>>
(kk)

Czytaj także

Trojan Zeus infekował polskie banki

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 10:51
Firma Net Witnes wydała raport, który podsumowuje szkody wyrządzone przez Zeusa. Wynika z niego, że co 14 zaatakowany przez tego trojana komputer jest w Polsce: to 5 tysięcy serwerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hakerzy atakują użytkowników Google Plus

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 11:50
Kaspersky Lab informuje, że fałszywe zaproszenia do portalu mogą instalować trojana, który kradnie dane dotyczące bankowości internetowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zainfekowane komputery utracą dostęp do internetu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 15:22
8 marca 2012 r. utracą dostęp do internetu komputery zainfekowane trojanem DNSChanger. Przestaną wtedy działać zastępcze serwery, które zastąpiły serwery botnetu, rozbitego przez FBI.
rozwiń zwiń