Wydali wojnę budom

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 09:22
Grupa o nazwie M 20 domaga się, aby z ulic Warszawy zostały usunięte blaszaki i kioski, w których sprzedaje się np. warzywa, czy zapiekanki. - Szpecą i straszą - tak mówią członkowie grupy.
Audio
  • Agnieszka Jas bada problem nieestetycznych bud na ulicach Warszawy
Kiosk w centrum Warszawy
Kiosk w centrum WarszawyFoto: m20.waw.pl

W stolicy blaszanych lub drewnianych budek, w których można kupić wszystko - od warzyw po elektronikę - jest ponad tysiąc. Stoją przy głównych ulicach i placach. Dla grupy M 20 jest to problem estetyczny.

Ale każdy medal ma dwie strony. Mieszkańcy Warszawy przyznają, że budy piękne nie są, ale są użyteczne. Można w nich kupić np. świeże pieczywo, warzywa lub coś "w biegu".

M 20 nie chce likwidacji handlu w ogóle, ale domaga się, aby przeniósł się do lokali użytkowych w budynkach. Właściciele bud nawet chętnie przenieśliby się, ale zwracają uwagę, że takich lokali jest mało, a także, iż nie są one dostępne cenowo. Czynsz, zwłaszcza w centrum, jest zaporowy.

Stołeczny ratusz przyznaje, że nie ma takich lokali zbyt wiele, zaś w przepisach nie ma nic o estetyce. Urzędnicy sprawdzają legalność budowli, ale nie mogą zamknąć warzywniaka, bo szpetnie wygląda. Często zresztą przeciwko likwidacji protestują okoliczni mieszkańcy. Dla nich jest to jedyne miejsce, gdzie mogą kupić świeże owoce.

M 20 publikuje na swojej stronie fotografie bud na ulicach Warszawy. Liczy, że w końcu dojdzie do ich likwidacji.

(ag)

 

Czytaj także

Spacer Aleją Radiowej Trójki w Warszawie? Radni zdecydują

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 00:10
Ulica Budowlana na warszawskim Bródnie za kilka tygodni może zmienić nazwę na Matki Teresy z Kalkuty; decyzję stołeczni radni podejmą w przyszły czwartek. Będzie skwer ks. Twardowskiego, niepewny jest za to los Alei Radiowej Trójki, która miałaby powstać w parku Agrykola.
rozwiń zwiń