Zawody tylko dla twardzieli (żonatych)

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 10:40
Zasady są proste. Udział biorą pary damsko-męskie. Kobieta musi mieć ukończone 17 lat i nie może ważyć mniej niż 49 kg. Mężczyzna niosąc kobietę musi pokonać tor przeszkód liczący 253,5 m długości.
Audio
Ćwiczenia na siłowni
Ćwiczenia na siłowniFoto: Glow Images/East News

Od 18 lat w Finlandii organizowane są Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żon. W historii imprezy zdążyli się już zapisać również Polacy.

Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żon odbywają się w Sonkajarvi – niewielkiej, liczącej trochę ponad 4 tysiące mieszkańców fińskiej miejscowości.

Zawody są głęboko zakorzenione w miejscowej historii. W XIX w. w okolicach Sonkajarvi grasował fiński Janosik. Żeby dostać się to jego bandy, trzeba było pokonać wymagający tor przeszkód. Jednocześnie w okolicy istniał zwyczaj porywania kobiet w celach matrymonialnych. Ktoś przypomniał sobie tę historię, połączył je i zorganizował współczesne zawody.

W 2010 roku 4. miejsce (na 60 par) zajęli Hubert i Agnieszka Roszkiewiczowie – pierwsi polscy uczestnicy w historii mistrzostw.

- Biegnie się sprintem z kobietą. Wskakujemy razem do wody, lodowatej. Wychodzimy z tej wody i dalej biegniemy sprintem. Później jest nawrotka i dwie takie bele po 5 metrów, 50 cm od ziemi. Przeskakujemy te dwie przeszkody, później jest piasek i wbiegamy na metę – opisuje trasę zawodów Hubert Roszkiewicz, którego następnym celem jest zorganizowanie krajowych mistrzostw w noszeniu żon.

Wszyscy zainteresowani startem w zawodach mają więc jeszcze trochę czasu na trening. A ten na pewno się przyda – przekonuje Mariusz Pudzianowski, najsłynniejszy polski strongmen. - Dla przeciętnego faceta, który nie trenuje na siłowni i nie biega, 50 kg to duży ciężar. To tyle, ile waży worek cementu – podkreśla.

Więcej w materiale Mariusza Filara.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Gortat z misją w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 11:32
Koszykarz reprezentacji Polski i ligi NBA odwiedził polskich żołnierzy pełniących służbę w Afganistanie. Wrażeniami z kilkudniowego pobytu podzielił się podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tenisowy świat podziwia Agnieszkę Radwańską

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 08:23
Polka pisze wspaniałą historię w tegorocznym wielkoszlemowym Wimbledonie. Jeżeli w sobotę wygra w finale z Sereną Williams awansuje na pierwsze miejsce w światowym rankingu.
rozwiń zwiń